Denník N

Vedec Celec: Presvedčivé dôkazy o účinnosti ivermektínu nepoznám, v Nemecku covid neliečia vitamínmi ani izoprinozínom

Peter Celec je lekár, patofyziológ a molekulárny biológ. Je prednostom Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Peter Celec je lekár, patofyziológ a molekulárny biológ. Je prednostom Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vedec Peter Celec z UK vysvetľuje, že v súčasnej situácii treba vo veľkom očkovať a robiť klinické štúdie, aby sme vedeli, ktoré lieky fungujú. „Bolo by dobré, ak by sme sa od šamanskej medicíny – ktorá bola pochopiteľná v marci 2020 – prepracovali k štandardnej medicínskej praxi, čiže medicíne založenej na dôkazoch. To sa dá len pomocou štúdií, ktoré nás posúvajú ďalej.“

O vakcíne od Pfizeru/BioNTechu hovorí: „Pokiaľ viem, životy tu aktuálne zachraňuje najmä nemecko-americká vakcína vyvinutá tureckými moslimskými migrantmi, ku ktorej sme neprispeli ničím. Len sa sťažujeme na pomalé dodávky.“

O kritike vedcov poznamenáva: „Verejné výpady proti matematikovi Rišovi Kollárovi a vedcom ako takým považujem za veľkú chybu. Niekto, kto svoju diplomovú prácu ani nečítal, si dovolí verejne nadávať docentovi Univerzity Komenského. To kde sme? Dokáže si niekto vôbec predstaviť, ako Angela Merkelová verejne nadáva virológovi Christianovi Drostenovi? Toto sa nerobí, je to úplne za čiarou.“

Denník N sa zhováral s popredným slovenským vedcom o pandémii covidu, o liečbe ochorenia či o tom, ako sme sa z pandémie poučili. „Teraz sme na tom zle, ale pandémia sa vďaka vakcínam jedného dňa skončí. Ale obávam sa, že naša lokálna epidémia odvrátiteľných úmrtí bude trvať ešte veľmi dlho.“

Na Slovensku momentálne covid-19 zabíja najviac ľudí na svete v prepočte na počet obyvateľov a takmer každý tretí pacient s covidom v nemocnici zomrie. Čo sme urobili zle?

Kolegovia z platformy Veda pomáha to formulovali jasne. Ide o súbor problémov vrátane komunikácie s verejnosťou či lockdownu, ktorý prišiel neskoro a ani nie je lockdownom. Ja pridám niečo, o čom sa tak často nehovorí. Krajiny a regióny, ktoré prvá vlna obišla, dopadli na jeseň a v zime oveľa horšie. Neplatí to len pre Slovensko. Východné Nemecko bolo na jar skoro bez korony, ale na jeseň a v zime mali najhoršie čísla z celej krajiny. Zrejme to bude súvisieť so správaním obyvateľstva v danom regióne. Určite tam bude zohrávať úlohu aj náhoda, jednoduché vysvetlenie nepoznám.

Odborníci upozorňujú na chaos v dátach, nedostatky v trasovaní a kontrole karantény a chýba im aj smart karanténa cez mobil (hoci sa rozbieha). Ako to vidíte vy?

Chaos v dátach v zdravotníctve tu bol vždy. Len doteraz až tak netrápil tých, ktorí významu dát rozumejú. O aplikácii sa hovorilo už v apríli. V Nemecku nenaplnila očakávania, ale to neznamená, že nemôže pomôcť. Na jednej platforme sa dohodlo okolo dvadsať štátov EÚ. Ak úrady u nás nestíhajú trasovať, čo je slovenskou alternatívou? Pokiaľ viem, nič.

Nemecký virológ Christian Drosten na jar vravel, že treba testovať, testovať, testovať a k tomu trasovať, lebo bez vyhľadávania kontaktov nedáva testovanie pri asymptomatickom prenose v klastroch zmysel. Verklíkuje to v podstate každý, kto tomu rozumie. Napriek tomu sme v stave, že sa testuje, ale väčšina prípadov sa netrasuje. Čo k tomu povedať? Asi by to tu mal riadiť vyštudovaný manažér.

Aplikácia by mohla pomôcť pri kontrole karantény aj pri trasovaní, ale túto debatu sme mali viesť v apríli 2020, nie vo februári 2021. Teraz treba riešiť iné veci.

Čo treba riešiť?

Očkovanie, očkovanie, očkovanie a ešte raz očkovanie. Lebo funguje. Dáta z Izraela sú mimoriadne pozitívne – účinnosť 95,8 percenta a skoro 90-percentná ochrana pred šírením.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Rozhovory

    Slovensko, Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie