Denník N

Remišová: Premiér by nemal zavrhovať nápady iných len preto, že s nimi neprišiel on

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Túto vládu si dejiny zapamätajú ako Matovičovu, konštatuje predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka. Meniť si s ním úlohu v tejto situácii? Nemám chuť, odpovedá Veronika Remišová.

Sulík na začiatku koalície podmieňoval užšiu spoluprácu SaS a Za ľudí zlúčením našich strán, vraví vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Šéfka štvrtej najmenšej strany v rozhovore vysvetľuje:

  • ako doteraz v koalícii diskutovali o ruskej vakcíne,
  • ako premiér vedie vládu, či by s ním menila a čo hovorí na možnosť zrekonštruovať vládu,
  • či je strana Za ľudí ako najmenšia vo vláde dostatočne emancipovaná,
  • aké sú predstavy samospráv o využívaní eurofondov.

Rozhovor robíme v budove Úradu vlády SR. Zatiaľ ste sa teda nepresťahovali…

Ešte nie, ešte tu nejakú chvíľu môžeme zostať.

Keď médiami prebehla správa o liste z úradu vlády, aby ste nezabudli na sťahovanie, reagovali ste opatrne. Pripomeniem, že vám bol doručený krátko po tom, čo ste kritizovali plošné testovanie. Ale vaši kolegovia takí opatrní neboli. Juraj Šeliga napísal, že je jedno, či je to hlúpa pomsta alebo hlúpa náhoda, ale vyzerá to strašne. Čo to bolo skôr – hlúpa pomsta alebo hlúpa náhoda?

Beriem to tak, že sa stretli dve veci v rovnakom čase. Nesúhlasili sme s celoplošným testovaním, no zároveň sa spustili úradnícke procesy, v ktorých nás úrad vlády priateľsky upozornil, že sa nám končí nájomná zmluva. Požiadali sme o predĺženie nájmu, keďže hľadanie budovy pre celé ministerstvo je dlhý proces.

Nemáme v tom hľadať spor s premiérom?

Ja si myslím, že nie.

Tak ho poďme nájsť niekde inde. Šiel som na rozhovor peši a kým som sem za vami prišiel, objavila sa séria statusov na Facebooku, z ktorej som vyrozumel, že sa s premiérom sporíte o pohľad na očkovanie vakcínou Sputnik V. Čo sa odohralo na utorkovej pandemickej komisii, prípadne predtým v pondelok na koaličnej rade?

Rokovalo sa o možnosti kúpiť neregistrovanú vakcínu. V strane Za ľudí sme za to, aby sa očkovalo výlučne vakcínami, ktoré prešli najprísnejšou kontrolou, ktorú vykonáva Európska lieková agentúra (EMA, pozn. redakcie). Nemôžeme ľudí vystavovať tomu, že budú opäť pokusnými králikmi, a očkovať ich neregistrovanými vakcínami. Z dlhodobého hľadiska by to bolo kontraproduktívne. V Izraeli a Spojených štátoch vidíme, že vakcíny síce sú, ale ochota ľudí očkovať sa postupne klesá. Dôvera vo vakcináciu je krehká vec, nemôžeme ju narušiť tým, že budeme na Slovensku očkovať ľudí vakcínami, ktoré nie sú registrované v Európskej únii.

Mal som dojem, že premiérovo stanovisko k ruskej vakcíne Sputnik je podobné. V nedeľu 31. januára v relácii Na telo povedal: „Ja osobne nemám najmenší problém, ak Sputnik dostane registráciu v Európe, aby sme ho normálnym spôsobom nakúpili (…) Možno by sme ľuďom potom mohli dať vybrať, že nech si vyberú podľa geopolitických preferencií vakcínu, ktorou chcú byť zaočkovaní.“ Prečo zmenil stanovisko a nechce počkať na registráciu?

Doteraz bolo aj v rámci koaličnej rady jasné stanovisko – nezáleží, kde je vakcína vyrobená, len čo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Veronika Remišová

Za ľudí

Slovensko

Teraz najčítanejšie