Denník N

Rover Perseverance pristál na Marse, okamžite poslal aj prvé fotografie

Snímka Marsu z rovera. Foto - NASA
Snímka Marsu z rovera. Foto – NASA

Aktualizované – Robotický prieskumník NASA Perseverance úspešne pristál na Marse.

Rover NASA Perseverance po viac ako polročnej ceste vesmírom úspešne pristál na Marse a na Zem odoslal prvú fotografiu. V rámci misie bude pátrať aj po známkach prastarého života, ktorý mohol na planéte existovať.

Krátko pred 22.00 h SEČ dosadol na plánovanom mieste v kráteri Jezero. Úspech potvrdila NASA, ktorá aj vydala prvé fotografie spravené roverom z miesta dosadnutia.

„Pristátie je potvrdené. Perseverance je bezpečne na povrchu Marsu, pripravený začať hľadať známky minulého života,“ povedala vedkyňa na čele pristávacej časti misie Swati Mohanová.

Živý prenos z pristávania NASA ukončila coverom piesne Life on Mars? (Život na Marse?) od Davida Bowieho.

Prvá snímka Marsu z rovera. Foto – NASA

Marťanské prekliatie

Dotyk s povrchom planéty je najkomplikovanejší manéver každej marťanskej misie. Doposiaľ sa pristáť po viac ako polročnej ceste podarilo iba približne polovici sond.

„Misie na Mars sa často nevydarili, a preto vznikol pojem marťanské prekliatie. Ani v dnešnej dobe, keď máme oveľa lepšie technológie, nie je samozrejmosťou

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Peter Vereš je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie