Denník N

Generálny prokurátor Žilinka začal rázne: dáva vyšetrovať kauzy z médií a denne živí svoj facebook

Nového generálneho prokurátora bolo za prvé dva mesiace jeho pôsobenia všade plno. Foto - N/FB Maroša Žilinku
Nového generálneho prokurátora bolo za prvé dva mesiace jeho pôsobenia všade plno. Foto – N/FB Maroša Žilinku

Podľa ministerky Kolíkovej nový generálny prokurátor svojou iniciatívou odčerpáva kapacity prokurátorov, ktoré by mohli venovať iným prípadom.

Vyhliadkovú vežu na Štrbskom plese, dotáciu pre bývalého novinára Pavla Kalinského či tlačovú konferenciu Lucie Nicholsonovej o eurofondoch spájajú dve veci: písali o nich novinári a všimol si ich aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

V týchto a ďalších mediálne známych prípadoch vzápätí vydal pokyn, aby ich podriadení prokurátori prešetrili. Týmto štýlom práce dal už pri prvej príležitosti najavo, že chce veci robiť inak než jeho predchodcovia.

Posledný príklad je starý niekoľko dní: minulú sobotu novinári upozornili, že obvinený František Böhm spáchal samovraždu zbraňou, ktorú mal legálne doma – s dodatkom, že policajti zrejme pochybili, keď mu zbrane nezabavili. Už v nedeľu Žilinka hlásil, že sa na to pozrú.

„Generálny prokurátor uložil krajskému prokurátorovi v Bratislave zabezpečiť, aby vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby dôsledne objasnil dôvody, pre ktoré nedošlo k odňatiu a zaisteniu strelných zbraní príslušným policajtom Národnej kriminálnej agentúry,“ oznámil Žilinka svoje rozhodnutie.

Ďalšou zmenou oproti minulosti je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maroš Žilinka

Slovensko

Teraz najčítanejšie