Denník N

Výživový špecialista radí športovcom: Pozor na jednozložkové raňajky, ak neskorá večera, tak tekutá

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Siedma časť seriálu Polmaratón je o stravovaní. Rozprávali sme sa s výživovým špecialistom Martinom Čupkom.

Martin Čupka pôsobí na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave a zaoberá sa vplyvom výživy na zdravie a športový výkon. Medzi jeho klientov patria vrcholoví, ale aj rekreační športovci. Ako poradca pre výživu spolupracuje napríklad s Alexandrom Slafkovským, Matúšom Sukeľom a ďalšími. V rozhovore sa dočítate:

  • o konkrétnych príkladoch zdravých raňajok;
  • o výživových doplnkoch a význame iónových nápojov;
  • čo jesť pred tréningom a po ňom, čomu sa vyhnúť;
  • o extrémnom hlade aj nechuti do jedla po tréningu;
  • o rizikách vegánstva pre bežcov aj o anabolickom okne.

Odporúčate ranný beh nalačno?

Otázka, na ktorú neexistuje univerzálna odpoveď. Hneď na začiatok preto poviem, že s behaním nalačno je to individuálne. Vysvetlím však základné východiská, pre koho je ktorá forma optimálna.

V princípe platí, že ak je intenzita aktivity (v tomto prípade behu) povedzme do 70 percent maximálnej pulzovej frekvencie, teda nízka, beh nalačno nemusí byť zlý nápad. To isté platí, ak má človek tráviace problémy a nemôže behať po žiadnom jedle. Beh nalačno zvládajú aj vrcholoví športovci, ktorí sú na takúto formu tréningu adaptovaní. Postupne si naň zvykli tréningom v podmienkach tréningu nalačno. Toto poskytuje viaceré výhody.

Na druhej strane, ak rekreačný bežec vyskúša beh nalačno a cíti sa pri ňom hladný, unavený a bez energie, zrejme to preňho nebude správna cesta. V takom prípade to netreba siliť, prípadne si na takýto tréning zvykať postupne.

Ranný beh nalačno neodporúčam ani pri intenzívnej aktivite. Ak nás čaká náročný tréning, či už dĺžkou, alebo úsilím, je dobré sa pred ním aspoň trochu naraňajkovať.

Čo by mali takéto raňajky obsahovať?

Keďže zvyčajne medzi raňajkami a tréningom nemáme veľa času, je dobré dať si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Gastro a jedlo

Polmaratón

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie