Denník N

Osem tipov na bežkovanie na upravených tratiach

Bežkárska trasa na hrebeni Javorníkov. Foto – Michal Mikuláš
Bežkárska trasa na hrebeni Javorníkov. Foto – Michal Mikuláš

Protivírusové opatrenia vytiahli do prírody množstvo ľudí. Obchody so športovým vybavením hlásia enormný záujem o zimnú turistickú a lyžiarsku výbavu. V kurze je aj lyžovanie na bežkách. Na upravenej trati s miernym profilom je to ideálny šport aj pre amatéra. Vybrali sme pre vás lokality, ktoré považujeme na Slovensku za najlepšie.

Skalka pri Kremnici

Ide o najväčšie stredisko bežeckého lyžovania na Slovensku. K dispozícii tu býva približne 60 km upravených trás.

Nástupné miesto je na konci cesty 578 od Kremnice, autom sa dostanete prakticky na hrebeň Kremnických vrchov. Môžete sa vydať na Severný alebo Južný okruh a vybrať si z viacerých trás podľa svojich možností.

Ďalej sú k dispozícii okruhy v okolí štadióna, časť z nich má osvetlenie. Nie ste teda pri bežkovaní odkázaní len na denné svetlo. V reakcii na obmedzenia pohybu medzi okresmi pribudlo aj nástupné miesto pre Zvolenčanov od Brestovej nad Sielnicou. Trate sú upravené doširoka na voľný štýl, tzv. skating, ale aj na klasiku. Frekventovaný prístupový bod klasickou technikou sem vedie aj od Krahúľ.

Najväčšie stredisko bežeckého lyžovania sa nachádza na Skalke pri Kremnici. Foto – Soňa Mäkká

Na bystrickej strane Kremnických vrchov sa nachádzajú trate v okolí Králikov a Kordíkov s populárnou Kordíckou zvážnicou. Areál na Skalke tým dopĺňajú o ďalšie desiatky kilometrov. Pre Bystričanov je populárnym prístupovým bodom na Skalku Králická zvážnica.

Šachtičky – Donovaly

Dve trasy s dĺžkou 14 a 16,5 km spájajú dve lyžiarske strediská. Tretia, 10-kilometrová, je okruh zo Šachtičiek. Trať je upravená na oba spôsoby behu na lyžiach. Vedie sčasti lesom, sčasti horskými lúkami s výhľadom na Veľkú Fatru.

Trate sa upravujú pred víkendom či pred sviatkom a počas prázdnin. Ďalšiu možnosť bežkovania poskytuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Turistika a outdoor

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie