Denník N

Senátor Ted Cruz zobral dcéry za teplom do Mexika, keď jeho voliči v Texase mrzli

Senátor Ted Cruz na letisku v Cancúne. Foto - TASR/AP
Senátor Ted Cruz na letisku v Cancúne. Foto – TASR/AP

Klasický politický škandál ohrozil prezidentské ambície republikánskeho politika.

Zatiaľ čo v Texase pre veľké mrazy zostali ľudia bez vody a elektriny, republikánsky senátor Ted Cruz odletel so svojimi dcérami na výlet do mexického Cancúnu.

Cruz, ktorý bol pred piatimi rokmi súperom Donalda Trumpa v prezidentských voľbách, sa teraz snaží dostať z kauzy s čo najmenšími škodami.

Státisíce bez elektriny

Pred pár dňami zasiahlo Texas mrazivé počasie, pre ktoré milióny ľudí prišli o pitnú vodu a teplo. Miestni politici odporučili vodu prevárať približne trinástim miliónom obyvateľom, ešte v piatok ráno bolo bez energií 370-tisíc domácností v Texase, Louisiane a Mississippi. Niekoľko ľudí dokonca aj zomrelo: len v meste Abilene v západnom Texase ich bolo šesť, vrátane 60-ročného muža, ktorého našli mŕtveho v posteli.

Londýnske Timesy píšu o najmenej 47 úmrtiach v USA pre snehové búrky, vrátane tridsiatich v Texase. Zomrel aj 11-ročný Cristian Pavon, chlapec, ktorého našla matka pod niekoľkými prikrývkami. Myslela si, že zaspal. Pravdepodobne zomrel na podchladenie.

Mrazy zničili aj mnohé vodovodné potrubia a domácnosti museli improvizovať, niektoré z nich sa snažili roztápať sneh.

Počas vrcholu krízy sa v stredu v médiách objavili fotografie republikánskeho senátora Teda Cruza, ako nastupuje na medzinárodnom letisku v Houstone na let do Cancúnu v Mexiku. Deň po tom, ako vyzval Texasanov, aby nevychádzali z domu.

Cruz odišiel na dovolenku v čase, keď veľká časť obyvateľov nemala vodu, elektrinu ani teplo. Teraz čelí obrovskej kritike, ktorá ho bude zrejme sprevádzať aj v nasledujúcich rokoch. Cruz vraj v roku 2024 plánoval ďalšiu kandidatúru na prezidenta a hoci nebol favoritom, teraz sú jeho šance ešte nižšie.

Cruz sa bránil, že bol v „neustálej komunikácii“ s miestnymi politikmi a jeho rodina tiež nemá teplo ani elektrinu. V oficiálnom vyhlásení povedal: „Keď zrušili školu, naše dievčatá chceli ísť na výlet s kamarátmi. Chcel som byť len dobrým otcom, tak som s nimi včera v noci letel a vraciam sa dnes poobede.“

Jeho verziu však hneď spochybnili uniknuté správy z konverzácií jeho manželky, ktorá známym povedala, že v Cancúne strávia niekoľko dní. Cruz potom pre Fox News priznal: „Pôvodne som plánoval zostať až do víkendu a pracovať odtiaľ. Keď som tam ale cestoval, hneď som myslel aj na to, že tu v Texase máme krízu.“

Keď sa vo štvrtok po prevalení škandálu vrátil do Texasu, hovoril o „chybe“. „Teraz by som to už nespravil,“ dodal.

Chcú rezignáciu

Na Cruza smerovala obrovská kritika, najmä od miestneho periodika Houston Chronicle. To v piatok zverejnilo veľký komentár, v ktorom ho editori vyzývali na rezignáciu.

„Incident, bohužiaľ, vystihuje, akým spôsobom k svojej práci pristupoval v priebehu posledných ôsmich rokov,“ napísali. „Útekom do Mexika senátor padol na úplne nové dno. Očakávali by sme od neho, že bude lídrom a ukáže možno aj trochu solidarity. Najmä keď jeho kampaň bola postavená na jeho údajnom súcite k Texasanom, ktorí trpeli počas hurikánu Harvey,“ pokračovali.

Houston Chronicle na Cruzovu rezignáciu vyzývali už po druhýkrát od začiatku roka: prvý raz to spravili po útoku na Kapitol na začiatku januára, keďže podporoval Trumpovo spochybňovanie volieb.

Cruza samozrejme kritizoval aj demokrat Beto O’Rourke, ktorý s ním v roku 2018 prehral v Texase voľby do Senátu. „Cruz dovolenkuje v Cancúne, zatiaľ čo ľudia doslova mrznú k smrti v štáte, v ktorom bol (Cruz) zvolený a ktorému mal slúžiť,“ vyhlásil. „Neviem, čo sme vlastne od neho aj tak čakali.“

Rezignáciu žiada aj texaská pobočka demokratickej strany. Jej stratég Luke Warford na Twitteri napísal: „Hovorí sa, že povaha sa prejaví až počas krízy. Zatiaľ čo Texasania mrznú vo svojich domoch, texaskí republikáni ukázali svoje farby.“

Okrem Cruza kritizoval aj Grega Abbotta, guvernéra Texasu, za nezvládnutie krízy. Abbott podľa neho radšej vystupuje na Fox News, aby si získal politické body pri možnej kandidatúre na prezidenta. Abbott však napriek kritike napríklad urýchlene zmiernil nariadenia pre inštalatérov z iných štátov alebo tých, ktorým už vypršala licencia. Budú teda môcť pracovať na opravách potrubí, ktoré môžu trvať týždne až mesiace.

Miestni politici ľuďom v núdzi zabezpečili distribúciu balenej vody na štadiónoch, v kostoloch či komunitných centrách, zároveň vznikli fondy pre podporu tých, ktorí by si nemohli dovoliť zaplatiť opravu poškodených zariadení.

Väčšina domácností medzitým opäť získava prístup k energii, Cruzovi však jeho výlet môže ešte poškodiť.

Hoci Cruz nemá priamu zodpovednosť za obnovenie elektriny či tepla do domácností, podľa demokrata a bývalého starostu San Antonia Juliana Castra majú členovia Kongresu „kritickú úlohu“ pri asistencii svojim občanom v takýchto situáciách.

„Cruz by mal teraz telefonovať s federálnymi agentúrami, nie dovolenkovať v Mexiku,“ povedal pre Financial Times.

Prezidentské ambície

Cruz sa stal senátorom za Texas v roku 2013 a odvtedy jeho politickú kariéru sprevádzajú kontroverzie. O tri roky neskôr súperil o republikánsku nomináciu s Trumpom, s ktorým sa neustále urážali. Trump ho začal prezývať „Lyin‘ Ted“ (klamár Ted).

„Tento chlap, Ted Cruz, je najväčší klamár, s akým som sa v živote stretol. Bude klamať o hocičom. Je ako malé decko, slabé malé decko. Ale čo sa týka klamania, je tým najlepším, akého som kedy videl,“ povedal.

Keď sa však Trump dostal do Bieleho domu, Cruz sa zaradil k jeho blízkym spolupracovníkom. V októbri 2018, keď Cruz začínal kampaň za znovuzvolenie v Texase, ho Trump verejne podporil.

Z „klamára Teda“ sa vtedy zrazu stal „beautiful Ted“ (krásny Ted).

Cruz sa z Trumpovho protivníka zmenil na jeho neoblomného podporovateľa a v Kongrese bol aj jedným z vodcov pokusu bývalého prezidenta o spochybnenie víťazstva Joea Bidena. Po útoku na Kapitol odmietol rezignovať s odôvodnením, že bude „naďalej pracovať pre 29 miliónov Texasanov“.

Cruza stále podporuje väčšina voličov republikánov v Texase, jeho šance na zvolenie za prezidenta vo voľbách v roku 2024 sú však momentálne nízke. Podľa prieskumu od Morning Consult z utorka je spomedzi republikánov najväčším favoritom Trump (54 percent), po ňom nasleduje jeho bývalý vice-prezident Mike Pence (12 percent) a Cruz má len 3 percentá, o polovicu menej ako na začiatku januára.

Výlet do Cancúnu preňho ešte nemusí byť politickou katastrofou, ale ak by naozaj kandidoval, demokrati by mu ho zrejme neustále vyčítali.

„Určite to má potenciál poškodiť (Cruzovu) kampaň. Demokrati to s ním budú ťahať, dokedy sa bude dať. Ľudia mrznú a potrebujú pomoc. V takej situácii sa máte postaviť a byť hrdinom,“ povedal politológ Gianno Caldwell.

Na škandál rýchlo reagovala texaská demokratická strana. O pár hodín neskôr zaregistrovala doménu FlyinTedCruz.com, keď sa vtipne pohrala s prezývkou „Lyin‘ Ted“ od Trumpa, a používateľov presmerovala na stránku, ktorou môžu podporiť zasiahnutých obyvateľov Texasu.

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie