Denník N

Newsfilter: Premiér sa konečne poriadne zľakol, nie však epidémie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Premiér opäť sľubuje odborníkov. 2. Zlepšenie je v nedohľadne. 3. Keď príde o Krajčího, príde o polovicu kráľovstva.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš vianočné darčeky pre tých, čo milujú život vonku? Navštív wilderoben.sk a využi 10% zľavu s kódom ‘Vianoce’

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Premiér opäť sľubuje odborníkov

Premiér svoju pondelkovú tlačovku ohlásil tesne pred jej konaním a absolvoval ju bez obvyklých prístojacich. Nie je to úplne bežné, ale ani to nebolo prvýkrát, keď nedodržal konvencie.

Skutočným prekvapením bolo niečo iné. Premiér neoznámil žiadny zásadný nápad ani nepretláčal plošné testovanie či ruskú vakcínu, predsa však zvestoval významnú novinku: že nevie, ako ďalej.

Okrúhly stôl. Samozrejme, niečo také by nepriznali pred kamerami ani silnejší lídri a Igor Matovič si dal záležať, aby to nevyznelo tak priamočiaro. Vyhlásil, že po deväť a pol týždni, čo nezabral odborníkmi odporúčaný lockdown, zvoláva okrúhly stôl s ešte väčším počtom odborníkov zo všetkých táborov. Cieľ je, ako sám prezradil, aby sa odborníci na niečom zhodli a povedali, ako treba upraviť opatrenia, aby začali zaberať proti epidémii.

Stretnutie múdros*áčov. Na prvé počutie to znie dobre, takmer ako vysnívané riadenie boja s pandémiou na základe odporúčaní expertov.

Lenže k cieľu je ešte ďaleko. O expertnom okrúhlom stole sa zatiaľ vie len toľko, že bude na úrade vlády v utorok. Nie je známe, kto dostal pozvánku a kto ju prijal, či sú medzi nimi aj experti označovaní premiérom za múdros*áčov, ako si premiér predstavuje proces brainstormingu, kedy sa dá čakať výsledok a ako sa bude realizovať. Bez tohto je ťažké vkladať do okrúhleho stola akékoľvek očakávania.

Alebo aj inak: kým premiér nevysvetlí podrobne a záväzne, ako má jeho „okrúhly stôl“ pohnúť veci dopredu, tak to bude len ďalší „permanentný krízový štáb“, nečitateľná jednotka, na ktorú môže hádzať zodpovednosť, keď sa mu zachce, a ktorú rozpustí ľahšie než cukor vo vode.

Strach. Dôvodov obávať sa, že to dopadne „ako vždy“, sú plné vrecia. Ani teraz sa premiér nedokázal oslobodiť od pohľadu na pandémiu cez svoje vlastné prežívanie a väčšinu času buď zdôrazňoval svoje doterajšie snahy, alebo hádzal vinu na všetkých okolo – doslova všetkých. Takáto malosť a konfliktnosť nie sú dobrým menu pri žiadnom stole, nieto pri okrúhlom.

Predsa len však cítiť vo vzduchu jednu zmenu, ktorá by mohla byť istým prísľubom: Igor Matovič sa pod vplyvom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie