Denník N

Newsfilter: Premiér sa konečne poriadne zľakol, nie však epidémie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Premiér opäť sľubuje odborníkov. 2. Zlepšenie je v nedohľadne. 3. Keď príde o Krajčího, príde o polovicu kráľovstva.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Premiér opäť sľubuje odborníkov

Premiér svoju pondelkovú tlačovku ohlásil tesne pred jej konaním a absolvoval ju bez obvyklých prístojacich. Nie je to úplne bežné, ale ani to nebolo prvýkrát, keď nedodržal konvencie.

Skutočným prekvapením bolo niečo iné. Premiér neoznámil žiadny zásadný nápad ani nepretláčal plošné testovanie či ruskú vakcínu, predsa však zvestoval významnú novinku: že nevie, ako ďalej.

Okrúhly stôl. Samozrejme, niečo také by nepriznali pred kamerami ani silnejší lídri a Igor Matovič si dal záležať, aby to nevyznelo tak priamočiaro. Vyhlásil, že po deväť a pol týždni, čo nezabral odborníkmi odporúčaný lockdown, zvoláva okrúhly stôl s ešte väčším počtom odborníkov zo všetkých táborov. Cieľ je, ako sám prezradil, aby sa odborníci na niečom zhodli a povedali, ako treba upraviť opatrenia, aby začali zaberať proti epidémii.

Stretnutie múdros*áčov. Na prvé počutie to znie dobre, takmer ako vysnívané riadenie boja s pandémiou na základe odporúčaní expertov.

Lenže k cieľu je ešte ďaleko. O expertnom okrúhlom stole sa zatiaľ vie len toľko, že bude na úrade vlády v utorok. Nie je známe, kto dostal pozvánku a kto ju prijal, či sú medzi nimi aj experti označovaní premiérom za múdros*áčov, ako si premiér predstavuje proces brainstormingu, kedy sa dá čakať výsledok a ako sa bude realizovať. Bez tohto je ťažké vkladať do okrúhleho stola akékoľvek očakávania.

Alebo aj inak: kým premiér nevysvetlí podrobne a záväzne, ako má jeho „okrúhly stôl“ pohnúť veci dopredu, tak to bude len ďalší „permanentný krízový štáb“, nečitateľná jednotka, na ktorú môže hádzať zodpovednosť, keď sa mu zachce, a ktorú rozpustí ľahšie než cukor vo vode.

Strach. Dôvodov obávať sa, že to dopadne „ako vždy“, sú plné vrecia. Ani teraz sa premiér nedokázal oslobodiť od pohľadu na pandémiu cez svoje vlastné prežívanie a väčšinu času buď zdôrazňoval svoje doterajšie snahy, alebo hádzal vinu na všetkých okolo – doslova všetkých. Takáto malosť a konfliktnosť nie sú dobrým menu pri žiadnom stole, nieto pri okrúhlom.

Predsa len však cítiť vo vzduchu jednu zmenu, ktorá by mohla byť istým prísľubom: Igor Matovič sa pod vplyvom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Newsfilter

    Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie