Sú u rodičov, bez peňazí a kamarátov. Tretina vysokoškolákov trpí depresiou, rizikovo pije skoro štvrtina

Duševné zdravie študentov sa počas koronakrízy zhoršilo, ukázal výskum z decembra 2020. Zúčastnilo sa ho skoro 1800 vysokoškolákov UK v Bratislave. Mladá dospelosť je rizikovým obdobím, hovorí psychiater a dodáva, že len zdanlivo ide o najšťastnejšie obdobie.
Tretina vysokoškolských študentov pociťuje závažnejšie príznaky depresie a dlhodobo zvýšenou úzkosťou trpí každý piaty vysokoškolák.
Až 18,6 percenta študentov uvádza, že im v minulosti diagnostikovali duševnú poruchu. „V porovnaní s rokom 2018 vidíme nárast zhruba o tretinu,“ vraví psychológ Michal Hajdúk z UK.
Z diagnostikovaných porúch dominovali úzkostné poruchy (11,6 %), nasledovala depresia (9,6 %) a poruchy príjmu potravy (4,8 %). V menšej miere sa v zozname objavili aj poruchy učenia, závislosť či schizofrénia.

1800 študentov a študentiek
Zistenia pochádzajú z online výskumu duševného zdravia študentov UK v Bratislave, ktorý prebiehal od 4. do 27. decembra 2020.
Dotazník vyplnilo takmer 1800 osôb, z nich 80 percent boli ženy. Prevažovali študentky a študenti bakalárskeho stupňa, no výskumu sa zúčastnili aj študenti magisterského stupňa a v malej miere aj doktorandi.
Výskum robili psychológovia a psychiatri z pracovísk UK pod patronátom Centra výskumu psychických porúch UK v Bratislave.
Ak máte duševné problémy, cítite sa bezradní a neviete, ako ďalej, so žiadosťou o pomoc sa môžete obrátiť na linky pomoci:
- Linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566 (non-stop)
- Linka detskej istoty: 116 111 (non-stop)
- Linka nádeje: pre krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor: 055/644 1155
- Liga za duševné zdravie: online poradňa, kontakty na www.dusevnezdravie.sk/online-poradna
- IPčko.sk (www.ipcko.sk), bezplatná a anonymná poradňa pre mladých ľudí. Poradenstvo mejlom na ipcko@ipcko.sk a cez čet non-stop.
-
Krízová linka pomoci v súvislosti s koronavírusom (www.krizovalinkapomoci.sk): 0800 500 333 (non-stop)
- Dobrá linka (www.dobralinka.sk): poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením. Mejl (non-stop, poradna@dobralinka.sk), čet (počas pracovných dní od 15.00 do 20.00) a videoporadenstvo (každý utorok a štvrtok od 15.00 do 20.00).
Skoro 10 % opýtaných sa liečilo na duševnú poruchu
Výrazné a mierne zhoršenie psychického zdravia uviedlo až 72 percent študentov.
Zhoršenie psychického zdravia prevažovalo nad ostatnými vecami ako socioekonomická situácia, telesné zdravie či vzťahy s rodinou.