Briti všetko stavili na prvú dávku a zaočkovali už štvrtinu populácie. Má to však aj riziká

V miere zaočkovaných dvoma dávkami je Slovensko lepšie. Britský prístup má aj isté riziká.
Bývalý anglický futbalista Gary Lineker na Twitteri napísal, že jeho vek má aj isté výhody. Práve mu prišlo pozvanie na očkovanie proti covidu.
Súčasný komentátor BBC má pritom iba 60 rokov. Ukazuje to, aký veľký počet ľudí v Británii už preočkovali aspoň jednou dávkou vakcíny.
Finally an advantage to turning 60: had my invitation for the vaccine. 💪🏻💉
— Gary Lineker 💙💛 (@GaryLineker) February 22, 2021
V súčasnosti dostala aspoň jednu dávku štvrtina britskej populácie. Pre porovnanie: v USA je to 12 percent, na Malte, čo je najrýchlejšie očkujúca krajina EÚ, necelých 10 percent a na Slovensku necelých päť percent.
Briti hlásia, že majú zaočkovaných 90 percent ľudí nad 70 rokov, a rýchlo postupujú k mladším ročníkom. V EÚ iba dva štáty (Malta a Cyprus) majú zaočkovaných viac ako polovicu ľudí nad 80 rokov (nie všetci zverejňujú dáta).
Británia má k dispozícii viac vakcín ako EÚ, no ukazuje to aj na druhú vec. Briti svoju očkovaciu stratégiu postavili na tom, že posúvajú podanie druhej dávky až do 12 týždňov od prvej. Snažia sa čo najväčšej populácii dať aspoň jednodávkovú ochranu.
Vďaka tomu momentálne podali druhú dávku iba 0,9 percenta populácie. To je menej ako väčšina krajín EÚ vrátane Slovenska (1,6 percenta).
Ich prístup vyzerá, že funguje. Podľa kritikov však má aj riziká.
Výhody a riziká
Minulý týždeň vyšla štúdia, ktorá naznačuje, že Briti mohli mať pravdu. Z údajov u zdravotníkov v Izraeli vychádza, že