Denník N

Dva príbehy ľudí, ktorí sa počas korony rozhodli nemať dieťa

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Strach z choroby aj z iracionality – aj to odrádza ľudí od rodičovstva v ére covidu-19.

Na začiatku pandémie, keď veľa ľudí muselo zostať doma a vzdať sa mnohých aktivít mimo domova, sa zvyklo žartovať, že to môže spôsobiť baby boom. Lenže realita bolo čoraz komplikovanejšia, úzkosť, obavy a problémy narastali, čo na niektorých ľudí malo úplne opačný efekt. Začali zvažovať, či deti vôbec chcú, alebo počas náročných dní pre nich osobne alebo pre ich partnerský vzťah zistili, že si na ne netrúfajú.

Iveta: Nechceme pokúšať osud

32-ročná Iveta žije s partnerom, ktorý je starší o vyše dvadsať rokov a už má aj dve vnúčatá – batoľatá. Sú spolu štyri roky, Iveta od začiatku vzťahu signalizovala, že by chcela mať aspoň jedno dieťa. Jej partner s tým nemal problém. Iveta priznáva, že si uvedomovala riziká, ktoré predstavuje starší otec, aj to, že partnerove dospelé deti ani jej vlastní rodičia ich vzťah veľmi neschvaľovali.

„Bolo mi to ľúto, ale hovorila som si, že nie sme jediní, takých párov je veľa. Pre mňa bolo najpodstatnejšie, čo bolo medzi nami a že tohto muža som si vybrala za otca svojho budúceho dieťaťa. Brala som to tak, že je to naša súkromná vec a je na ostatných, ako sa k tomu postavia – buď budú stále odmietaví, alebo sa budú s nami tešiť,“ vysvetľuje.

Pandémiu spočiatku Iveta nevnímala ako niečo, čo by mohlo ohroziť ich želanie mať dieťa. „Aj my sme boli z tých, čo si robili žarty z toho, že o deväť mesiacov budú pôrodnice praskať vo švíkoch a starosta v našej mestskej časti bude musieť pristaviť k škôlke ešte jednu triedu. Lenže potom nás to zasiahlo aj osobne.“

V októbri ochorel na covid-19 Ivetin otec, len o niečo starší než jej partner. Kým on sa s chorobou vytrápil doma, jej partner,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie