Denník N

Pomalá spravodlivosť: Súd nemá na Trnkovho kamaráta Kósu čas

Loránt Kósa. Foto - badoo.com
Loránt Kósa. Foto – badoo.com

Najprv zabudla krajská prokurátorka osem rokov podať obžalobu, teraz okresný súd oznámil, že bude vo veci obzvlášť závažného zločinu možno rozhodovať až v roku 2022. V Bratislave je to bežné.

Niektorí slovenskí advokáti spisujú petície o tom, aké zlé sú podmienky v slovenských väzniciach, a prekážajú im aj spolupracujúci obvinení, ktorí začali hovoriť o pomeroch v polícii, na súdoch či finančnej správe.

V skutočnosti je oveľa väčším problémom spravodlivosti na Slovensku pomalé konanie na súdoch. Často prejdú aj roky, kým príde k právoplatnému rozsudku aj v pomerne jednoduchých trestných činoch.

Čo zachytila Kočnerova nahrávka

Ukazuje to aj prípad právnika Lóranta Kósu, kamaráta bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ten podľa rozhovoru medzi Dobroslavom Trnkom a Marianom Kočnerom vydieral partnera Penty Jaroslava Haščáka nahrávkou Gorily, ktorá zachytávala jeho stretnutia v konšpiračnom byte s politikmi, lobistami a významnými štátnymi funkcionármi.

„Kósa dostal tento nápad,“ hovorí Trnka o vydieraní Haščáka na zvukovej nahrávke, ktorú si spravil Kočner pri svojom stretnutí s bývalým generálnym prokurátorom. Spomína sa na nej aj starosta obce Dolný Bar Oskár Bereczk.

Marian Kočner. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Prečo si mi to nepovedal, ty k…t, že je problém. Sme ho mohli vyriešiť. Mohol byť dnes Kósa s guľou v hlave a Oskár takisto, ale Oskár bude,“ rozčuľoval sa Kočner. Trnkovi povedal, že Kósa napokon celú vec vyzradil za peniaze Haščákovi. „On za to zaplatil. Zaplatil za to Kósovi, ktorý mu povedal úplne všetko. Vás natrel ako malé deti,“ tvrdil Kočner na nahrávke, ktorú Denník N zverejnil v októbri 2019.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Reforma súdnictva

Slovensko

Teraz najčítanejšie