Denník N

Trúchlenie po covide potrvá dlhšie, online pohreb nestačí, hovorí kňaz pomáhajúci v nemocniciach

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Od januára na východnom Slovensku kňazi dobrovoľne pomáhajú v nemocniciach. Začínalo ich pár, dnes je ich 77, sú takmer v každej okresnej nemocnici. Pracujú na covidových oddeleniach, pri očkovaní, v domovoch sociálnych služieb, ale aj na bežných oddeleniach. Pomoc koordinuje Jozef Kmec.

V rozhovore hovorí, aké dôležité je pacientov naštartovať, aby na boj s koronavírusom nerezignovali. „Jedna zdravotná sestra má na covidovom oddelení manžela, nedávno ho po dvoch týždňoch prebrali z umelého spánku. Keď sa vrátila, povedala nám, že musela trochu popracovať na jeho psychike. Pripomínala mu teda všetko, na čo sa môže tešiť – kto naňho doma čaká.“

V rozhovore sa dočítate:

  • ako vyzerá trúchlenie v čase pandémie,
  • prečo sa ľudia v domovoch pre seniorov cítia ako v gete,
  • či by bol za otváranie kostolov,
  • či si kňazi zaslúžili prednostné očkovanie.

V Košiciach stojí od minulého týždňa chladiarenský príves pre obete koronavírusu. Ako to ľudia vnímajú?

Ako jeden z najvýraznejších znakov závažnosti situácie. Keď už sa telá musia skladovať v chladiarenskom prívese, znamená to, že je zle. Zapíname všetky červené kontrolky, máme rešpekt, máme strach. Je to jedno zo sprievodných znamení toho, že ľudia sa začínajú viac báť – o svoj život a aj o život svojich blízkych. No za mimoriadnych okolností sa prijímajú mimoriadne opatrenia. Všetko musí ísť bokom, aby telá nepodliehali rozkladu.

Predpokladáte, že teraz budú opatrnejší aj tí, ktorí covid doteraz brali na ľahkú váhu?

Myslím si, že aj to môže prebrať pochybovačov, ktorí šíria hoaxy a koronavírus považovali len za chrípočku. Odkázal by som im, aby sa prišli pozrieť na covidové oddelenie. Keď uvidia vážnosť situácie, azda si vstúpia do svedomia a prestanú šíriť takéto hlúposti. Pretože aj mnohých našich priateľov a príbuzných zviedli na túto cestu. Prestali rešpektovať opatrenia a uveria až vtedy, keď im niekto v rodine zomrie.

Stalo sa to aj vám?

Zlomový moment bol pred Vianocami, keď sa mali prijať prísnejšie opatrenia, ale nestalo sa to. Ľudia z toho boli naradostení, že asi to nie je až také vážne, a navzájom sa postretávali. A áno, aj u mňa v rodine. Našťastie sa to obišlo bez úmrtí, ale nákaza sa rozšírila na niekoľkých ľudí. Iba jeden z nich potreboval hospitalizáciu, našťastie bez umelej pľúcnej ventilácie, ostatní mali ľahší priebeh. Kto má takú skúsenosť v rodine, už si dáva väčší pozor.

Slovensko je momentálne lídrom v počte úmrtí na covid na svete, takmer každý tretí pacient v nemocnici zomiera. Ako tieto čísla ľudia vnímajú?

Sú z toho pohoršení aj vyrušení. Pýtajú sa, ako sa to mohlo stať. No pokiaľ budeme hľadať chybu iba vo vláde a iba v našich politických predstaviteľoch, bude to zlé. Nestačí to, pokiaľ si aj my sami nevstúpime do svedomia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie