Denník N

V zajatí korony: seniori v DSS sú bez očkovania, opatrovateľky mesiac nevideli svoje deti

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Riaditeľka zariadenia sociálnych služieb Domus Bene – Dom dobra v Senci Silvia Poórová upozorňuje, že zdĺhavá koordinácia medzi ministerstvami práce a zdravotníctva zdržuje proces očkovania ohrozených seniorov.

Prvou dávkou je zaočkovaných takmer 300-tisíc ľudí žijúcich na Slovensku a len 11-tisíc z nich sú klienti alebo zamestnanci zariadení sociálnych služieb, kde žijú tí najzraniteľnejší – seniori s diagnózami, ktorí covidu ľahko podľahnú. Zaočkované sú dnes len dve pätiny takýchto zariadení na Slovensku, až v tretine z nich sú dnes ľudia infikovaní koronavírusom.

Od marca 2020 až do konca januára 2021 sa zariadeniu v Senci koronavírusu darilo vyhýbať, opisuje peripetie s nákazou a očkovaním riaditeľka Domus Bene – Dom dobra Silvia Poórová. Keď sa v polovici februára dostali na rad pri očkovaní, museli ho zrušiť, pretože už boli dva týždne v karanténe.

Klienti vášho zariadenia dodnes nie sú zaočkovaní. Prečo?

Prvý raz sme sa o možnosti dať klientov očkovať dozvedeli 23. decembra od ministerstva práce. Oslovili nás, aby sme zistili, kto z našich klientov má o očkovanie záujem, a my sme im zaslali predbežný zoznam. O mesiac, 18. januára, sa konalo pilotné očkovanie v dvoch štátnych zariadeniach, podľa akého kľúča ich vybrali, nevieme. Tri dni pred pilotným očkovaním som ministerstvu aj samotnému ministrovi poslala e-mail, že by sme sa pilotného testovania radi zúčastnili, lebo od marca 2020 sa nám darí vyhýbať sa nákaze a všetci sme negatívni.

Dodnes však nikto nie je zaočkovaný.

Vakcínu dostali aspoň zamestnanci, ktorí sa v januári prihlásili individuálne na očkovanie cez online formulár ako zamestnanci zariadenia sociálnych služieb. Následne boli od 20. januára zaočkovaní.

Nemohli byť takto individuálne zaočkovaní aj klienti?

Nie. Koncom januára ministerstvo zdravotníctva povolilo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie