Denník N

Miko z Európskej komisie o vakcínach: Porovnávať EÚ s Izraelom nie je férové

Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Foto N – Tomáš Benedikovič

V Európskej únii máme mechanizmus, vďaka ktorému by iné štáty mohli na Slovensko poslať 100-tisíc vakcín, no situácia je zlá všade a vakcíny by sme neskôr museli vrátiť, vraví vedúci Zastúpenia Európskej komisie Ladislav Miko.

„Predstava, že padajúci systém nám teraz zachránia narýchlo dodané vakcíny, nie je úplne presná. Vakcína je definitívne riešenie, no nie je správne rezignovať na všetky ostatné opatrenia.“

Potvrdzuje, že výrobcovia Sputnika zatiaľ nepožiadali o schválenie na európskej úrovni. „Najlepšie by bolo ponúknuť vakcínu plošne, dohodnúť sa na veľkých dodávkach, no všimnite si, že výrobcovia Sputnika to robia inak. Vyberajú si konkrétne štáty, no nie tie veľké a nie západné. Všetko sú to štáty bývalej sféry vplyvu Ruska a také, kde nežije veľa ľudí. To niečo naznačuje a interpretácia je na každom z nás.“

V rozhovore hovorí aj o tom, ako by mohli fungovať očkovacie preukazy a prečo by bez EÚ vývoj vakcín trval dlhšie.

Od začiatku pandémie prešiel takmer rok. Európa aj celý svet počas neho zažili horšie aj lepšie chvíle, momentálne sme uprostred tej horšej. Tešíte sa, že v takejto krízovej dobe žijete v európskom priestore?

Ak hovoríme o tom, či by som chcel byť v čase pandémie na inom mieste, tak musím povedať, že som veľmi rád, že som práve v Európskej únii.

Z akého dôvodu?

Žijeme v časti sveta, ktorá má kapacitu riešiť pandémiu, no zároveň je schopná zabezpečiť dobrý život aj po pandémii. Ide aj o ekonomické dôsledky, o to, ako sa zmení život bežných ľudí. V tomto mám dôveru, že život v EÚ bude veľmi dobrý aj po pandémii.

Beriete to teda tak, že vďaka vakcínam sme už na ceste k tomu, aby sa život znovu vrátil do normálu, a potom sa ukážu silné stránky EÚ.

Vakcíny sú riešením, no treba mať aj predstavu o tom, čo bude ďalej. Európska únia má jednu úžasnú vlastnosť, veľmi dobre sa dokáže poučiť z vývoja a skúseností. Rovnaké problémy sa neopakujú: niečo príde, je to veľký problém, hľadá sa riešenie, čo chvíľu trvá, ale potom sa nájde a pre budúcnosť už ide o osvojenú schopnosť.

Potom sa už nemusíme obávať, že niečo podobné sa stane znovu a my si nebudeme vedieť poradiť. To považujem za unikátne a myslím si, že na planéte nie je až toľko miest, kde by táto vlastnosť bola zároveň spojená s kultúrou a tradíciami, ktoré v Európe máme.

Ak sa teda v budúcnosti objaví ďalšia pandémia, už nezažijeme taký chaos a problémy ako pri prvej vlne?

Nikdy nehovor nikdy. Nedá sa povedať, že sa neobjavia problémy, ale nebudú to rovnaké problémy, aké sme mali teraz. EÚ už zažila veľa kríz. Boli veľmi ťažké a hlboké, často sa hovorilo, že to Úniu položí, no nestalo sa to. Kríza v rovnakej podobe sa už potom nezopakovala.

To však neznamená, že nemôže prísť niečo iné a nové. O novom víruse sme prakticky nič nevedeli, no mali sme „šťastie“, že SARS a MERS boli v Ázii, takže vedci sa už týmto typom vírusu zaoberali. Inak by sme dnes ešte vakcíny nemali.

Európa však varuje a pripravuje sa na to, že môžu prísť iné problémy – napríklad bakteriálne nákazy. Máme veľký problém, pretože stúpa rezistencia baktérií na antibiotiká. Nájsť nové lieky nie je jednoduché. V takom prípade nám nepomôže vakcína a musíme byť na to pripravení.

Najväčšia kritika Únie momentálne súvisí s vakcínami. Asi nemá zmysel pýtať sa vás, či považujete spoločný postup za správny. Najčastejší argument na jeho obhajobu je, že malé štáty ako Slovensko by bez neho mali problém dostať sa k vakcínam. Bola táto hrozba naozaj taká veľká?

Určite, ale nie je to jediný faktor. Spoločný postup mal dva efekty. Prvý je, že bez ohľadu na veľkosť štátu máme vakcíny v rovnakom čase a že tieto vakcíny sú férovo rozdelené. V prepočte na obyvateľov dostávame rovnaký počet ako Nemci alebo Francúzi.

A druhý?

Keď do tohto procesu vstúpila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Rozhovory

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie