Denník N

Ak nemusí na schválenie Sputnik, nech sa neschvaľuje nič. Anekdoty o údajnom vyliečení ivermektínom nestačia, vraví chemik Szolcsányi

Chemik Peter Szolcsányi na snímke z roku 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič
Chemik Peter Szolcsányi na snímke z roku 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič

S chemikom Petrom Szolcsányim z STU o vakcíne Sputnik V, význame klinických štúdií a inštitúcií na reguláciu liekov, o vývoji liekov, ivermektíne a ďalších liekoch na covid.

O úlohe Európskej liekovej agentúry (EMA) a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vedec hovorí: „Teraz spochybňovať Európsku liekovú agentúru či ŠÚKL je cesta do hrobu. Veď oni na nás dávajú pozor. Relativizovať to a emočne ich vydierať, že zomierajú ľudia a oni trvajú na ‚vypisovaní lajstier‘, je šialené. Sú to profesionáli, rozumejú tomu a dôverujme im. My tomu nerozumieme tak ako oni. Do rúk im dávame naše životy a oni s tou zodpovednosťou musia žiť.“

O ivermektíne a združení FLCC hovorí: „Podľa mojich informácií vychádzajú guideliny FLCCC z dávok, ktoré sa desiatky rokov používajú pri parazitických diagnózach. Odporúča sa dávka určená na liečbu riečnej slepoty alebo svrabu. Ale z in vitro pokusov vieme, že tieto dávky sú stokrát menšie, než je minimálna inhibičná koncentrácia pri covide. Pacientom s covidom by sa teda mali dávať stokrát vyššie dávky. Ale to nemôžu, lebo to nie je schválené. Avšak z Petriho misiek vieme, že dávky, ktoré sú schválené na humánne použitie, na koronavírus nefungujú.“

Vedec je presvedčený, že mnohí ľudia sa aj v ťažkých časoch, keď kolabuje zdravotníctvo, správajú ako nezodpovední egoisti. „Máme lockdown, 4-tisíc ľudí je v nemocniciach, lekári už tretí mesiac padajú na hubu, hrobári nestíhajú pochovávať, robí sa triáž (triedenie pacientov, pozn. red.) a osemdesiatnici zomierajú doma a v domovoch dôchodcov. Toto je aktuálna situácia. Zároveň v tom istom čase sú tisícky ľudí bez rúšok a blízko seba v Tatrách či v Slovenskom raji.“

Na Slovensko dorazil Sputnik. Ste za to, aby sa ľudia dali zaočkovať na vlastnú zodpovednosť, ak vakcínu neschválila Európska lieková agentúra (EMA)?

Nie. V žiadnom prípade. Lebo ak áno, tak to aplikujme na všetko. Prečo len táto vakcína nepotrebuje schválenie EMA? Niektorí si asi myslia, že nepotrebujeme Európsku liekovú agentúru, Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) ani lekárnikov. Podľa nich potrebujeme len obchody s liekmi.

Očkovanie bude dobrovoľné a záujemcovia podpíšu informovaný súhlas. V čom vidíte problém?

Informovaný súhlas by v takomto prípade znamenal, že detailne poznám všetky dáta o danej vakcíne vrátane jej vývoja, kliniky, nežiaducich účinkov, správnej výroby či skladovania. Ale je to naozaj tak? Lebo iba to je skutočne informovaný súhlas, všetko ostatné je súhlas neinformovaný. Ak sú všetci občania takto kvalifikovaní, potom naozaj nepotrebujeme EMA ani ŠÚKL. Načo? Veď sme všetci kompetentní posúdiť tento komplexný problém. Lenže realita je taká, že vôbec nie sme. Práve preto máme tie inštitúcie. Ak nemusí na schválenie Sputnik, nech

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Príroda

    Rozhovory

    Slovensko, Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie