Denník N

Vyschnuté slzy Igora Matoviča

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Máme právo viniť túto vládu z počtu mŕtvych, ale nemali by sme zabúdať, že v neúcte voči ľudskému životu a dôstojnosti len pokračuje v tradícii svojich predchodkýň.

Keď v Anglicku umierali v polovici 14. storočia státisíce ľudí na mor, nik z toho nevinil kráľa Eduarda III., pretože nebolo v jeho moci pandémiu zastaviť. Dnes je to inak: jednotlivé vlády na celom svete nesú zodpovednosť za svojich mŕtvych občanov a čím ich je viac, tým je väčšia. Je totiž v ich moci mnohým úmrtiam zabrániť.

Znepokojivou otázkou je, prečo sú niektoré štáty v kontrole epidémie a počte obetí úspešnejšie než iné. Je možnou odpoveďou, že príčinou nie sú len chyby spravené hoci aj s dobrým úmyslom, ale jednoducho fakt, že niektorým vládam záleží na životoch občanov menej než iným?

Slovenský premiér Igor Matovič ešte na jar ronil slzy pri predstave umierajúcich babičiek a dnes, keď naozaj umierajú, plače už len sám nad sebou. Je možné, že životy iných boli pre neho vždy len plagátový pojem vhodný do politickej reklamy?

Jeho správanie tomu nasvedčuje, ale bolo by nespravodlivé viniť jeho samotného aj celú slovenskú vládu z akejsi výnimočnej necitlivosti voči ľudskej dôstojnosti a životu. Tá je totiž príznačná pre celé generácie slovenských politikov bez prestávky už od roku 1939 (a korene má ešte v Uhorsku).

Fašistický aj komunistický režim dôsledne navykal slovenskú spoločnosť na to, že istý typ ľudí si nezaslúži žiť dôstojne – alebo vôbec žiť – a rok 1989 na tomto návyku zmenil málo.

Ktorá slovenská vláda v demokracii za posledných 30 rokov prejavovala nefalšovanú empatiu voči slabším a ohrozeným, voči ich ľudskej dôstojnosti, ktorá je východiskovou kategóriou pre pochopenie samotnej hodnoty života? Žiadna.

Niektoré znižovali cenu ľudského života útokmi na etnické menšiny (Maďarov alebo Rómov), iné na imigrantov, iné tvrdením, že chudobní ľudia si za svoju biedu môžu sami. Matovičova vláda len kráča v stopách svojich predchodkýň.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie