Dopadol ako jeho mentor. Bývalého prezidenta Francúzska Sarkozyho odsúdili za korupciu

Exprezident sa môže odvolať, do väzenia zrejme nepôjde.
Namiesto toho, aby si užíval pokojný dôchodok niekde na juhu Francúzka, sa chcel Nicolas Sarkozy vrátiť do vrcholovej francúzskej politiky a prinavrátiť popularitu republikánom. V pravicovej strane sa na neho radšej nebudú spoliehať .
Parížsky súd ho v pondelok uznal za vinného z korupcie a odsúdil na tri roky väzenia, z toho na rok nepodmienečne. Nejde zatiaľ o právoplatné odsúdenie, Sarkozy sa môže odvolať.
Nepredpokladá sa, že francúzsky exprezident sa napokon ocitne za mrežami. Ročný trest odňatia slobody si možno odpykať napríklad nosením elektronického náramku alebo v domácom väzení.
Sarkozy (66) je druhým francúzskym prezidentom, ktorého v novodobých dejinách krajiny usvedčili z korupcie.
V roku 2011 súd uznal za vinného z korupcie Sarkozyho politického mentora – exprezidenta Jacquesa Chiraca. Ten mal podľa súdu míňať štátne peniaze na fiktívne pracovné miesta na parížskej radnici v čase, keď bol starostom.
Súd mu však nakoniec dvojročný trest odpustil pre jeho zlý zdravotný stav. Chirac zomrel o osem rokov neskôr.
Bismuthova aféra
Podľa France24 súd obvinil Sarkozyho z ovplyvňovania a podplácania sudcu, ktorému mal ponúknuť post v Monaku výmenou za dôverné informácie o vyšetrovaní financovania jeho prezidentskej kampane z roku 2007.
Sarkozy, ktorý bol francúzskym prezidentom v rokoch 2007 až 2012, pred súdom uviedol, že nikdy žiadnu korupciu nespáchal.
Prokurátori pre Sarkozyho požadovali tvrdší trest – štyri roky väzenia, z toho minimálne dva nepodmienečne. A to isté žiadal pre jeho komplicov – jeho právnika Thierryho Herzoga a sudcu Gilberta Aziberta.
Ako poznamenáva denník Le Monde, po rozhodnutí súdu zostalo v sále hrobové ticho a všetci traja obvinení odišli z budovy bez slova.
Štátni zástupcovia tvrdia, že exprezident Sarkozy a právnik Herzog sa pokúsili podplatiť sudcu Aziberta pre informácie o vyšetrovaní Sarkozyho prezidentskej kampane v roku 2007 a predovšetkým o nezákonných platbách od dedičky kozmetickej firmy L’Oreal Liliany Bettencourtovej.
Vychádzajú z odpočúvania Sarkozyho telefónu v roku 2014. Exprezident si zriadil tajné číslo pod fiktívnym menom Paul Bismuth, podľa ktorého sa nazýva aj celý proces. Cez túto linku mal komunikovat s Herzogom.
Tomu mal dôverné informácie o prípade Bettencourtovej odovzdávať jeho kamarát Azibert. Jeden rozhovor má dokazovať, že Sarkozy za to sľúbil Azibertovi, ktorý v tom čase pracoval na kasačnom súde, prestížny post v Monaku.
Milióny na účte
Počas trojtýždňového pojednávania obhajcovia obžalovaných tvrdili, že proces je čírou fantáziou, je založený na nezákonnom odpočúvaní a na žiadnych dôkazoch. Podľa exprezidentových právnikov to má dokazovať aj to, že Azibert prácu v Monaku napokon nezískal.
Sarkozyho právnička Jacqueline Laffontová tvrdí, že odpočúvané rozhovory boli iba rozhovormi medzi priateľmi a žiadnu korupciu nedokazujú.
Súd však konštatoval, že skutky boli závažné vzhľadom na to, že sa ich dopustil bývalý prezident, ktorý využil svoje postavenie na vlastné záujmy.
Sarkozy obvinenia poprel a proti rozsudku sa môže odvolať. V minulosti zároveň povedal, že Bismuthova aféra by bola urážkou jeho inteligencie.
Ako vlani uviedol pre stanicu BFMTV, tento proces privítal ako príležitosť očistiť svoje meno.
„Som bojovník. Nechcem byť obvinený z toho, čo som neurobil. (…) Pravda vyjde najavo,“ povedal.
Ďalšie obžaloby
Sarkozy bol síce zbavený obvinení v prípade Bettencourtovej, no čelí aj ďalším súdnym procesom.
Vyšetrujú tiež jeho predvolebnú kampaň v roku 2007, na ktorú mal dostať od líbyjského diktátora Muamara Kaddáfiho nezákonný dar vo výške 50 miliónov eur. Práve pre podozrenia z tohto príspevku začali francúzski vyšetrovatelia v septembri 2013 odpočúvať jeho telefonáty.
Rovnako sa skúma aj nepovolené prekročenie financií na jeho neúspešnú prezidentskú kampaň v roku 2012, známu pod názvom Bygmalionova aféra.
Prokurátori tiež otvorili prípad týkajúci sa Sarkozyho poradenských aktivít v Rusku. Podľa investigatívneho tímu webu Mediapart mal Sarkozy pred dvoma rokmi dostať tri milióny eur od ruskej poisťovacej spoločnosti Reso-Garantia za poradenské služby, a to po ukončení svojej činnosti.
Ako si všimol denník New York Times, rozsudok v prípade Sarkozyho ovplyvňovania sudcu Aziberta prichádza v čase blížiacich sa prezidentských volieb budúci rok.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.