Denník N

Dopadol ako jeho mentor. Bývalého prezidenta Francúzska Sarkozyho odsúdili za korupciu

Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy s ochranným rúškom odchádza zo súdu v Paríži. Foto - TASR/AP
Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy s ochranným rúškom odchádza zo súdu v Paríži. Foto – TASR/AP

Exprezident sa môže odvolať, do väzenia zrejme nepôjde.

Namiesto toho, aby si užíval pokojný dôchodok niekde na juhu Francúzka, sa chcel Nicolas Sarkozy vrátiť do vrcholovej francúzskej politiky a prinavrátiť popularitu republikánom. V pravicovej strane sa na neho radšej nebudú spoliehať .

Parížsky súd ho v pondelok uznal za vinného z korupcie a odsúdil na tri roky väzenia, z toho na rok nepodmienečne. Nejde zatiaľ o právoplatné odsúdenie, Sarkozy sa môže odvolať.

Nepredpokladá sa, že francúzsky exprezident sa napokon ocitne za mrežami. Ročný trest odňatia slobody si možno odpykať napríklad nosením elektronického náramku alebo v domácom väzení.

Sarkozy (66) je druhým francúzskym prezidentom, ktorého v novodobých dejinách krajiny usvedčili z korupcie.

V roku 2011 súd uznal za vinného z korupcie Sarkozyho politického mentora – exprezidenta Jacquesa Chiraca. Ten mal podľa súdu míňať štátne peniaze na fiktívne pracovné miesta na parížskej radnici v čase, keď bol starostom.

Súd mu však nakoniec dvojročný trest odpustil pre jeho zlý zdravotný stav. Chirac zomrel o osem rokov neskôr.

Bismuthova aféra

Podľa France24 súd obvinil Sarkozyho z ovplyvňovania a podplácania sudcu, ktorému mal ponúknuť post v Monaku výmenou za dôverné informácie o vyšetrovaní financovania jeho prezidentskej kampane z roku 2007.

Sarkozy, ktorý bol francúzskym prezidentom v rokoch 2007 až 2012, pred súdom uviedol, že nikdy žiadnu korupciu nespáchal.

Prokurátori pre Sarkozyho požadovali tvrdší trest – štyri roky väzenia, z toho minimálne dva nepodmienečne. A to isté žiadal pre jeho komplicov – jeho právnika Thierryho Herzoga a sudcu Gilberta Aziberta.

Ako poznamenáva denník Le Monde, po rozhodnutí súdu zostalo v sále hrobové ticho a všetci traja obvinení odišli z budovy bez slova.

Štátni zástupcovia tvrdia, že exprezident Sarkozy a právnik Herzog sa pokúsili podplatiť sudcu Aziberta pre informácie o vyšetrovaní Sarkozyho prezidentskej kampane v roku 2007 a predovšetkým o nezákonných platbách od dedičky kozmetickej firmy L’Oreal Liliany Bettencourtovej.

Vychádzajú z odpočúvania Sarkozyho telefónu v roku 2014. Exprezident si zriadil tajné číslo pod fiktívnym menom Paul Bismuth, podľa ktorého sa nazýva aj celý proces. Cez túto linku mal komunikovat s Herzogom.

Tomu mal dôverné informácie o prípade Bettencourtovej odovzdávať jeho kamarát Azibert. Jeden rozhovor má dokazovať, že Sarkozy za to sľúbil Azibertovi, ktorý v tom čase pracoval na kasačnom súde, prestížny post v Monaku.

Milióny na účte

Počas trojtýždňového pojednávania obhajcovia obžalovaných tvrdili, že proces je čírou fantáziou, je založený na nezákonnom odpočúvaní a na žiadnych dôkazoch. Podľa exprezidentových právnikov to má dokazovať aj to, že Azibert prácu v Monaku napokon nezískal.

Sarkozyho právnička Jacqueline Laffontová tvrdí, že odpočúvané rozhovory boli iba rozhovormi medzi priateľmi a žiadnu korupciu nedokazujú.

Súd však konštatoval, že skutky boli závažné vzhľadom na to, že sa ich dopustil bývalý prezident, ktorý využil svoje postavenie na vlastné záujmy.

Sarkozy obvinenia poprel a proti rozsudku sa môže odvolať. V minulosti zároveň povedal, že Bismuthova aféra by bola urážkou jeho inteligencie.

Ako vlani uviedol pre stanicu BFMTV, tento proces privítal ako príležitosť očistiť svoje meno.

„Som bojovník. Nechcem byť obvinený z toho, čo som neurobil. (…) Pravda vyjde najavo,“ povedal.

Ďalšie obžaloby

Sarkozy bol síce zbavený obvinení v prípade Bettencourtovej, no čelí aj ďalším súdnym procesom.

Vyšetrujú tiež jeho predvolebnú kampaň v roku 2007, na ktorú mal dostať od líbyjského diktátora Muamara Kaddáfiho nezákonný dar vo výške 50 miliónov eur. Práve pre podozrenia z tohto príspevku začali francúzski vyšetrovatelia v septembri 2013 odpočúvať jeho telefonáty.

Rovnako sa skúma aj nepovolené prekročenie financií na jeho neúspešnú prezidentskú kampaň v roku 2012, známu pod názvom Bygmalionova aféra.

Prokurátori tiež otvorili prípad týkajúci sa Sarkozyho poradenských aktivít v Rusku. Podľa investigatívneho tímu webu Mediapart mal Sarkozy pred dvoma rokmi dostať tri milióny eur od ruskej poisťovacej spoločnosti Reso-Garantia za poradenské služby, a to po ukončení svojej činnosti.

Ako si všimol denník New York Times, rozsudok v prípade Sarkozyho ovplyvňovania sudcu Aziberta prichádza v čase blížiacich sa prezidentských volieb budúci rok.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie