Denník N

Kedy sa bude dať zaočkovať Sputnikom, je bezpečné zapojiť aj seniorov a kto vakcínu skontroluje? (otázky a odpovede)

Foto - TASR
Foto – TASR

Mnohé otázky o ruskej vakcíne zostávajú nezodpovedané. Tu je aspoň zopár odpovedí. Zhrnuli sme aj to, čo všetko nevieme.

Koho budeme očkovať? 

Stratégia nie je jasne daná, ale premiér Igor Matovič v Rádiu Expres povedal, že by chcel, aby sa očkovali starší ako 50-roční a chorí ľudia.

Očkovanie bude dobrovoľné a ľudia sa môžu na Sputnik prihlásiť, ak budú mať záujem. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že o uprednostnení ľudí rozhodne aj na základe rokovania konzília odborníkov. Za vakcínu ľudia platiť nebudú.

Je ruská vakcína bezpečná? A ako chráni pred covidom-19?

Presne nevieme. Ak by spôsobovala vážne nežiaduce príznaky, pravdepodobne by to reportovala niektorá z krajín, ktorá ju už používa. Bezpečnostným problémom však nemusia byť iba nežiaduce príznaky, ale aj to, že si nemôžeme byť istí jej účinnosťou.

Napríklad účinnosť vakcíny od spoločnosti AstraZeneca sa v štúdiách pohybovala na škále od 62 po 90 percent (pri menšej skupine dobrovoľníkov s odlišným režimom očkovania). Experti z Európskej liekovej agentúry (EMA) ju napokon schválili s účinnosťou 59,5 percenta. Pri zvyšných schválených vakcínach boli dáta zo štúdií a odporúčanie agentúry rovnaké.

Je teda účinnosť Sputnika V 91,6 percenta, ako hovorí klinická štúdia? Nevieme a nevieme to ani overiť.

Zároveň treba spomenúť, že dizajn klinických štúdií si určujú výrobcovia vakcíny. Zatiaľ čo AstraZeneca overovala, či sa dobrovoľníci nakazili a vakcína funguje, z článku uverejneného v Lancete nie je jasné, ako sa postupovalo pri Sputniku.

Lieková agentúra má za úlohu získať všetky dodatočné dáta, aby tieto otázky zodpovedala a účinnosť vyhodnotila.

Aké kvalitné sú dávky, ktoré nám prišli z Ruska?

Imunológ Vladimír Leksa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie