Denník N

Sankcie voči Rusku sú správne, no treba sa baviť aj o Nord Streame. Europoslanci hovoria, ako pristupovať k Rusku

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj (44) na moskovskom súde. Foto - TASR/AP
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj (44) na moskovskom súde. Foto – TASR/AP

Po otrave ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného sa dlho viedla debata o tom, ako by mala reagovať Európska únia. Ešte viac sa posilnila po tom, ako sa Navaľnyj vrátil do Ruska, kde ho najprv zadržali na letisku a zakrátko aj odsúdili na pobyt vo väzení.

EÚ napokon prvýkrát využila svoj globálny sankčný mechanizmus na ochranu ľudských práv a zaviedla sankcie voči štyrom predstaviteľom ruského režimu.

Stavba kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 však stále ostáva tabu. To za nesprávne považujú aj viacerí slovenskí europoslanci a europoslankyne, ktorých sme sa pýtali:

Považujete rozšírenie sankcií voči predstaviteľom ruského režimu za správne? Ako by mala vyzerať zahraničná politika EÚ smerom k Rusku, aby bola čo najefektívnejšia?

Dostali aj druhú, otvorenú otázku, ktorá je súčasťou ankety každý mesiac: Na akú tému alebo udalosť, ktorá sa udiala v uplynulých týždňoch, by ste chceli upriamiť pozornosť?

Tu sú ich odpovede:


Michal Wiezik (Spolu)

Považujete rozšírenie sankcií voči predstaviteľom ruského režimu za správne? Ako by mala vyzerať zahraničná politika EÚ smerom k Rusku, aby bola čo najefektívnejšia?

EÚ by mala zrevidovať svoju politiku voči Rusku. Sankcie EÚ musia potrestať funkcionárov režimu, ale aj ruských oligarchov, ktorí režim financujú.

Zavedenie sankcií voči oligarchom blízkym režimu nebude mať dostatočný dosah na režim ani nebude brať na zodpovednosť tých, ktorí sú skutočne vinní za potlačenie ruskej demokratickej opozície. EÚ musí vytvoriť dostatočný tlak najmä vo vzťahu s reálnou hrozbou ovplyvňovania volieb do dumy.

Veľmi ľutujem nedostatok konkrétnych krokov na zastavenie projektu plynovodu Nord Stream 2 napriek najnovšiemu politickému vývoju. Nord Stream 2 je jasnou pripomienkou stratégie „Putin na prvom mieste“ proti všetkým strategickým záujmom EÚ. Podľa môjho názoru by sa mal projekt okamžite zastaviť a malo by sa o ňom dôkladne diskutovať na európskej úrovni.

Na akú tému alebo udalosť, ktorá sa udiala v uplynulých týždňoch, by ste chceli upriamiť pozornosť?

Európska komisia nás žaluje na Európskom súdnom dvore. Dôvodom sú dlhodobo nedodržované limity pre znečistenie tuhými látkami v kategórii PM10. V žalobe konštatuje slabú reakciu zo strany štátu. Treba podotknúť, že úplne oprávnene.

Komisia proti nám otvorila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexej Navaľnyj

Anketa s europoslancami

Európska únia

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie