Denník N

Tenisový tréner Vladimír Pláteník: Nevraživosť je už na detských turnajoch, niektorí rodičia ani neodzdravia

Vladimír Pláteník. Foto - EMPIRE-TENNIS-ACADEMY.COM
Vladimír Pláteník. Foto – EMPIRE-TENNIS-ACADEMY.COM

Vladimír Pláteník je tenisový tréner, ktorý trénoval Dominiku Cibulkovú, Rusku Dariu Kasatkinovú a dnes pracuje s ďalšou Ruskou Veronikou Kudermetovovou.

Zároveň je aj športový rodič. Jeho syn hrá hokej a dcéra tenis. Zaráža ho, ako sa správajú rodičia na žiackych turnajoch aj niektorí hráči a hráčky vo svetovej špičke.

Pláteník dlhodobo kritizuje prácu Slovenského tenisového zväzu. Tvrdí, že STZ nemá poriadny systém výchovy hráčov a tenis na Slovensku upadá aj pre zlú prácu funkcionárov.

Pláteník v rozhovore hovorí:

  • prečo sa lepšie cíti medzi rodičmi na hokeji ako na tenise,
  • že polovica hráčok berie tenis len ako prácu,
  • ako mu aj do práce s Dominikou Cibulkovou zasahovali rodičia,
  • že Dominik Hrbatý bol v detstve považovaný za drevo,
  • prečo si Ukrajinky môžu dovoliť kvalitných trénerov a Slovenky nie.

Trénerka Elise Tamaelová, ktorá spolupracuje s Holanďankou Kiki Bertensovou, hovorí, že má rada tenis, no nie tenisové prostredie. Kritizuje nevraživosť a takmer neexistujúce vzťahy medzi hráčkami. Chýbajú jej obyčajné veci ako pozdrav. Je to naozaj také zlé?

Bohužiaľ, áno. Vzťahy sú všelijaké. Keď hráčky niečo potrebujú, sú milé, no na druhý deň sa ani nepozdravia. Čiastočne rozumiem tomu, že tenis je egoistický šport, v ktorom sa každý potrebuje sústrediť na seba. Je však smutné, že niektorí hráči nevedia nechať sebavedomé správanie len na kurte a sú arogantní aj mimo neho. Je to vždy o výchove.

Pre kariéru tenistiek a tenistov sú kľúčoví ich rodičia. Bez nich by dieťa ani nezačalo hrať. Časté sú však prípady, keď sa ambiciózni rodičia správajú nevhodne a dieťaťu napokon skôr ubližujú.

Rodič by nemal byť ten, kto hráča do športu tlačí. Aj „prepnutý“ rodič dokáže dieťa dokopať k úspechom, ale všimnite si, že najväčšie legendy pochádzajú z normálneho rodinného prostredia. Federerovi rodičia sú len v zákulisí. Dali mu dobrú výchovu, ale neviseli na plote a nepokrikovali na neho. Moja dcéra hrá tenis, ale snažím sa nezasahovať trénerom do práce a viesť ju k samostatnosti. Ak vaša dcéra pracuje v banke, nebudete pri nej sedieť na stoličke a neustále dozerať, či všetko robí správne.

Počul som historku, že otec jednej tenistky vulgárne nadával svojej dcére pred desiatkami ľudí. Je to bežné?

Takéto niečo som osobne nezažil, hoci sa rodičia často správajú zle a kolujú rôzne historky. O viacerých hráčkach aj na vyššej úrovni sa hovorí, že ich rodičia nielen verbálne urážali, ale aj bili. Nebol som pri tom, takže to neviem potvrdiť. Môžem také správanie len odsúdiť.

Ako to vyzerá na slovenských turnajoch v detských kategóriách?

Keďže som ako tréner na okruhu WTA celý rok na cestách, s dcérou som bol len na niekoľkých turnajoch na Slovensku. Necítil som sa tam dobre a zostal som sklamaný zo správania rodičov. Ľudia sa na tých turnajoch nezdravili. Moja manželka oslovila matku jednej hráčky a slušne sa spýtala: „Dobrý deň, prosím vás, kedy budú hrať štvorhru?“ Viete, aká bola reakcia tej matky?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Tenis

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie