Denník N

Príbeh vládnej krízy pohľadom OĽaNO: Partneri riskujú vládu a otvárajú cestu mafii, lebo premiér zachraňuje životy

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Politici OĽaNO zužujú vládnu krízu na problém ruskej vakcíny Sputnik. Igor Matovič citovo vydiera občanov, keď tvrdí, že len jemu ide o životy a všetci sú proti nemu – nie je to pravda, reaguje na premiéra SaS.

[Premiér v teniskách – kniha o politikovi, ktorý tak chcel byť chybou v systéme, až sa mu to podarilo.]

Príručky politického marketingu hovoria, že pri vážnych politických stretoch je dôležité nielen to, čo aktéri konfliktu robia, ale aj to, ako to vyzerá. Na Slovensku v stredu vypukla vládna kríza a koaličné strany celkom logicky prišli pred voličov s vlastným príbehom, o čo vlastne ide.

Postoj najsilnejšieho vládneho hnutia OĽaNO by sa dal zhrnúť do jednoduchej a chytľavej tézy: koaliční partneri zo Za ľudí a SaS zatriasli vládou pre nákup ruských vakcín Sputnik V, ktorým premiér Matovič nerobí nič iné, len zachraňuje životy, a riskujú tak návrat Roberta Fica a Petra Pellegriniho (respektíve „mafie“).

Video: Ako veľmi otvorene hovoria Remišová, Kollár a Sulík o požiadavke na odchod Matoviča (autorka: Martina Koník)

Hnutie týmto tvrdením ignoruje veľa faktov: nespokojnosť menších vládnych strán s manažovaním pandémie neprišla z ničoho nič, po páde ministra zdravotníctva Mareka Krajčího volali politici z týchto strán už dlhšie a najmä, Slovensko naozaj prechádza obrovskou tragédiou.

V roku 2021 u nás na milión obyvateľov zomrelo na covid-19 najviac ľudí zo všetkých štátov na svete.

SaS už Matoviča kritizovala, že dôvody vládnej krízy prekrúca.

V stredu podvečer Matovič zverejnil video z úradu vlády. „Rišo, Veronika,“ oslovil premiér partnerov. „Prosím vás, odložte politikárčenie bokom. Nevyužívajte Sputnik ako zámienku na rozpad našej vlády, po ktorej ľudia túžili,“ povedal.

Povaliť vládu pre záchranu životov?

V stredu ráno už bolo pomerne jasné,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

OĽaNO

Slovensko

Teraz najčítanejšie