Denník N

Očkovanie v chudobnejších štátoch ide pomaly. Bohatí blokujú návrh, ktorý by ho mohol zrýchliť

Vakcíny v Pobreží Slonoviny. Foto - Unicef
Vakcíny v Pobreží Slonoviny. Foto – Unicef

Očkovanie je cesta z pandémie, no nestačí zaočkovať iba obyvateľov bohatých štátov. Hovoria o tom vedci, politici aj medzinárodné organizácie. Zatiaľ však vakcíny smerujú najmä tam.

V druhej polovici februára platilo, že 75 percent vakcín použilo iba 10 štátov. 130 krajín nemalo k dispozícii ani jednu dávku vakcíny proti covidu.

Tento nepomer má pomôcť zmeniť program Covax, do ktorého vložili miliardy aj tie najbohatšie štáty. Nakúpia sa za ne vakcíny, ktoré potom poputujú do krajín s nižšími príjmami.

Prvých 600-tisíc dávok takto minulý týždeň dostala Ghana, vakcíny už prišli aj do ďalších štátov. Covax však nepokryje celý dopyt. Situáciu by mohol zlepšiť súhlas bohatých štátov s návrhom, ktorý predložili India a Juhoafrická republika.

Zablokovali kľúčový návrh

Do konca roka 2021 by sa v rámci Covaxu mali rozdeliť dve miliardy vakcín. WHO počíta s tým, že zaočkovať by sa malo 27 percent ľudí prevažne zo štátov s nižšími príjmami. Ak by sa aj tento plán podarilo naplniť, svet sa stále nedostane k hranici kolektívnej imunity.

„Ako spoločnosť si musíme uvedomiť, že táto pandémia sa neskončí, kým sa neskončí pre všetkých,“ vraví Tomáš Bendl z organizácie Lekári bez hraníc.

Na globálnej úrovni by podľa neho pomohlo, ak by bohaté štáty prestali blokovať návrh, podľa ktorého by pri vakcínach proti covidu mala platiť výnimka z pravidiel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Svet

Teraz najčítanejšie