Najunikátnejšie slovo je sôvät, hovorí jazykový nadšenec a tvorca stránky Genitív na dnešný deň

Cítiť, že išlo o jazyk nižších vrstiev, hovorí o slovenčine Tomáš Billik, ktorý vyše troch rokov prevádzkuje jazykovo-popularizačný projekt. Pravidelne publikuje genitívy rôznych slov.
„Genitív – používaj ho a kochaj sa ním!“ víta používateľov facebooková stránka Genitív na dnešný deň. Jej cieľ je maximálne prostý, a to pripomenúť unikátnosť druhého gramatického pádu a jeho nedostatočne ocenenú existenciu.
Stránku vytvoril copywriter a amatérsky jazykový nadšenec Tomáš Billik (32). „Raz som písomnou formou vyjednával o cene komodity a protistrana mi ponúkla najnižšiu cenu, za ktorú mi bola ochotná dodať službu, ktorú odprezentovala ako ‚dno dien‘. Vtedy som si uvedomil, čo vlastne vidím a aký to má potenciál,“ ozrejmil v rozhovore prvopočiatočnú myšlienku, ktorú rozvinul do jazykovo-popularizačného projektu s trochou lingvistického humoru.
Aké konkrétne slovo v genitíve vám aktuálne robí najväčšie potešenie?
Najunikátnejšie slovo v genitíve je pravdepodobne sôvät, od slova sôvä, mláďa sovy. Okrem iného aj kvôli tomu, že ide o jediné slovo v slovenčine obsahujúce ,,ô“ i ,,ä“ zároveň. Fanúšikovia stránky však preferujú skôr minimalizmus, genitívmi roka sa počas trojročnej existencie stránky stali ôk, eg a ech.
Prečo genitív? Prečo nie lokál alebo prechodník?
Genitív je úsporno-krásny. Slovo totiž komprimuje, skracuje, ale zároveň v ňom vytvorí novú estetickú rovinu. Ako keď máte puzzle roztrúsené po koberci a zložíte ich dokopy – tým spomedzi nich vysajete priestor, dáte im lad a sklad a zároveň sa zrodí niečo nové, obraz. Niečo ste usporili a vytvorili z toho nóvum.
Porovnajte: žbrnda – žbŕnd, doba – dôb, lítium – lítií. V samom jadre genitívu vzniká nová črta slova – dvojhláska, dlhá samohláska či slabikotvorné „ŕ“ a „ĺ“. Genitív dáva slovu paralelný život.
Je tu i presah do