Denník N

Focus: Vakcína Sputnik je prijateľná pre rovnaký počet ľudí ako Pfizer

Očkovanie Pfizerom je prijateľné pre 55 percent ľudí, Sputnikom pre 53 percent, k vakcíne Moderna sa kladne stavia 47 percent opýtaných, k AstraZenece 43 percent.

Očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V je prijateľné pre približne rovnaký počet ľudí ako očkovanie vakcínou Pfizer/BioNTech. Tá je zároveň medzi obyvateľmi Slovenska vnímaná najlepšie spomedzi očkovacích látok, ktoré sa u nás už používajú alebo sa o nich diskutuje.

Ukazuje to prieskum agentúry Focus pre reláciu Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza. Viac či menej ochotných zaočkovať sa vakcínou od Pfizeru je 55 percent ľudí na Slovensku (menej či viac striktne to odmieta 35 percent respondentov), očkovanie Sputnikom je prijateľné pre 53 percent ľudí (opačný názor má 35 percent opýtaných).

V prípade Pfizeru je o niečo väčší pomer ľudí, ktorí hovoria, že táto vakcína je pre nich „úplne prijateľná“ (takmer 20 percent); pri Sputniku má takto jasne kladný postoj necelých 15 percent.

Agentúra Focus sa na jednotlivé značky vakcín pýtala medzi 17. a 24. februárom. O tom, že vo vládnej pandemickej komisii sa uvažuje o nákupe Sputnika, informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO) v statuse na Facebooku prvý raz 16. februára.

Uznesenie o nákupe vetovala na zasadnutí vlády vicepremiérka Veronika Remišová 18. februára, prvé vakcíny z Ruska doviezli na Slovensko 1. marca.

Pfizer verzus Sputnik

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko

Teraz najčítanejšie