Denník N

Logo High 5iveHigh 5ive: Najväčšia hudobná blasfémia, akú dnes budete počuť

Kurt, Michael, Freddie a Sting by sa asi úplne nepotešili. Ale možno by sa zasmiali.
Kurt, Michael, Freddie a Sting by sa asi úplne nepotešili. Ale možno by sa zasmiali.

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Príťažlivosť piesní a skladieb, ktoré máte radi, nespočíva len v chytľavej melódii či refréne. Často v sebe majú silnú emóciu, ktorá vás oslovuje. Keby ste túto pocitovú zložku z hudby vynechali alebo ju zmenili, celý dojem z počutého sa môže zosypať. Ak to urobíte úmyselne, môžete skladbu zruinovať.

To si povedal niekto na YouTube s plánom „navždy zničím vaše obľúbené piesne“. Preto Queen znejú ako dixieland, Nirvana ako swing, Michael Jackson ako bluegrassPolice hrajú v honky-tonk verzii. Pre niekoho to bude hudobná blasfémia, ja som pri tom skoro oprskal monitor.

Ak táto zábavka poslúži aspoň na uvoľnenie vnútorného pandemického napätia, splnila svoj účel.

*

Miešanie zdanlivo nespojiteľného dlhodobo patrí k populárnej hudbe a často z toho vznikne niečo zaujímavé. Nie som žiadny guru džezu a thrash metal už vôbec nepatrí medzi mnou vyhľadávané parkety. Ale čo sa stane, keď sa dostanú do jedného hrnca? Americký klavirista Cameron Graves tomu hovorí thrash-jazz.

Venujte tri minúty jeho skladbe Mansion Worlds a možno zažijete niečo zaujímavé. Je to fusion džez na druhú s veľkým drajvom, predstavujem si potetovaný adrenalín na pódiu. Keby sa toto dialo o druhej v noci v preplnenom džezovom klube, idem do toho. Hoci momentálne by som naživo bral aj dychovku.

*

Odlúčenie publika od tvorcov je masaker, ktorý dnes zažíva celá kultúra. Objavujú sa rôzne improvizované spôsoby, ako to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo High 5iveHigh 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie