Denník N

Newsfilter: Ak ide o Sputnik, Matovič sa správa ako člen Fideszu

Igor Matovič na návšteve u Viktora Orbána v Budapešti v marci 2021. Foto - TASR
Igor Matovič na návšteve u Viktora Orbána v Budapešti v marci 2021. Foto – TASR

1. Matovič de facto zrušil slovenskú diplomaciu. 2. Vládna kríza sa mení na studenú vojnu. 3. Obrovská zmena testovacej stratégie à la Krajčí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Tip: Radi čítate v maďarčine? Navštívte Napunk.sk od Denníka N]

Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Matovič de facto zrušil slovenskú diplomaciu

Predseda vlády venoval svoj posledný pracovný deň v týždni pokračovaniu v deštrukcii vlastnej vlády. Tentoraz spochybnil legitimitu celej slovenskej diplomacie, keď sa v spore o dvojaké občianstvo postavil proti svojmu vlastnému ministrovi.

Tento týždeň bol Matovič v oblasti vyvolávania medzinárodných incidentov mimoriadne aktívny, ale dovŕšil to v piatok statusom na Facebooku, v ktorom podporil maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa.

Čudná návšteva v Komárne. Celé sa to začalo v stredu, keď šéf maďarskej diplomacie prišiel na návštevu do Komárna a stretol sa aj s poslancom OĽaNO Györgyom Gyimesim. Gyimesi zverejnil aj na Facebooku, že so Szijjártóom rokovali okrem iného aj o slovenskom zákone o štátnom občianstve. Szijjártó mal v Komárne aj tlačovku za účasti maďarských provládnych médií, kde povedal, že otázku dvojakého občianstva chce riešiť racionálne a na báze vzájomného rešpektu. Dodal pritom, že odmieta výroky štátneho tajomníka Martina Klusa, ktorý povedal, že rozdávaním maďarského občianstva na Slovensku môže vzniknúť taká konfliktná situácia ako v Abcházsku alebo na Ukrajine, kde rozdávali občianstvo podobným spôsobom Rusi.

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok na to vo štvrtok reagoval tým, že zákon o štátnom občianstve je vnútornou záležitosťou Slovenska a Gyimesi nemal žiadny mandát o tejto téme rokovať na medzinárodnej úrovni. Korčok si dokonca predvolal aj maďarského veľvyslanca.

Odborník na diplomaciu Igor Matovič. Potiaľto by to bol konflikt, na aké sme z minulosti slovensko-maďarských vzťahov, bohužiaľ, zvyknutí a ktorého rukojemníkmi sú väčšinou tí slovenskí Maďari, ktorým vraj obe strany chcú vždy len to najlepšie. Ale v tejto chvíli do príbehu vstúpil aj Igor Matovič známy svojím výborným

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Ivan Korčok

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Plošné testovanie

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie