Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Ak ide o Sputnik, Matovič sa správa ako člen Fideszu

Igor Matovič na návšteve u Viktora Orbána v Budapešti v marci 2021. Foto - TASR
Igor Matovič na návšteve u Viktora Orbána v Budapešti v marci 2021. Foto – TASR

1. Matovič de facto zrušil slovenskú diplomaciu. 2. Vládna kríza sa mení na studenú vojnu. 3. Obrovská zmena testovacej stratégie à la Krajčí.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Neodkladajte svoje sny a začnite podnikať. Tatra banka vám dá podnikateľský účet na rok bez poplatku


Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Matovič de facto zrušil slovenskú diplomaciu

Predseda vlády venoval svoj posledný pracovný deň v týždni pokračovaniu v deštrukcii vlastnej vlády. Tentoraz spochybnil legitimitu celej slovenskej diplomacie, keď sa v spore o dvojaké občianstvo postavil proti svojmu vlastnému ministrovi.

Tento týždeň bol Matovič v oblasti vyvolávania medzinárodných incidentov mimoriadne aktívny, ale dovŕšil to v piatok statusom na Facebooku, v ktorom podporil maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa.

Čudná návšteva v Komárne. Celé sa to začalo v stredu, keď šéf maďarskej diplomacie prišiel na návštevu do Komárna a stretol sa aj s poslancom OĽaNO Györgyom Gyimesim. Gyimesi zverejnil aj na Facebooku, že so Szijjártóom rokovali okrem iného aj o slovenskom zákone o štátnom občianstve. Szijjártó mal v Komárne aj tlačovku za účasti maďarských provládnych médií, kde povedal, že otázku dvojakého občianstva chce riešiť racionálne a na báze vzájomného rešpektu. Dodal pritom, že odmieta výroky štátneho tajomníka Martina Klusa, ktorý povedal, že rozdávaním maďarského občianstva na Slovensku môže vzniknúť taká konfliktná situácia ako v Abcházsku alebo na Ukrajine, kde rozdávali občianstvo podobným spôsobom Rusi.

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok na to vo štvrtok reagoval tým, že zákon o štátnom občianstve je vnútornou záležitosťou Slovenska a Gyimesi nemal žiadny mandát o tejto téme rokovať na medzinárodnej úrovni. Korčok si dokonca predvolal aj maďarského veľvyslanca.

Odborník na diplomaciu Igor Matovič. Potiaľto by to bol konflikt, na aké sme z minulosti slovensko-maďarských vzťahov, bohužiaľ, zvyknutí a ktorého rukojemníkmi sú väčšinou tí slovenskí Maďari, ktorým vraj obe strany chcú vždy len to najlepšie. Ale v tejto chvíli do príbehu vstúpil aj Igor Matovič známy svojím výborným

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Ivan Korčok

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Plošné testovanie

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie