Denník N

To nemôže byť náhoda. Bronzový Volko behá najlepšie vtedy, keď to potrebuje najviac

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Ak by ste sa vrátili v čase do marca 2020, Jána Volka by ste našli v zvláštnej situácii. Na chate v Osrblí namiesto činiek posilňoval s kanistrami, namiesto tartanovej dráhy behal na futbalovom ihrisku a namiesto vírivky regeneroval v horskom potoku.

O rok neskôr si na halových majstrovstvách Európy v šprinte na 60 metrov vybojoval bronz. V poľskom Toruni tak skompletizoval medailovú zbierku z kontinentálnych šampionátov.

Pred dvoma rokmi v Glasgowe získal zlato, v roku 2017 v Belehrade skončil druhý.

Môžeme však tvrdiť, že Volkov tohtoročný bronz má podobnú hodnotu ako predchádzajúce kvalitnejšie medaily. Dôvod je z veľkej časti podobný tomu, ktorý ho vlani prinútil k netradičnej tréningovej improvizácii – pandémia.

Aj s ohľadom na covid a minuloročnú absenciu vrcholových podujatí totiž bol o halové majstrovstvá Európy ešte väčší záujem ako v minulosti, čím stúpla kvalita štartového poľa.

Platilo to aj v šprinte, kde kvalitná konkurencia podmienila, že obhajca zlata zo Slovenska nemal podľa predpokladov postúpiť ani do osemčlenného finále.

Vysokú úroveň mužského šprintu potvrdzuje aj víťazný výkon Taliana Marcella Jacobsa, ktorý získal zlato v najrýchlejšom čase sezóny. Výkonom 6,47 s prekonal na diaľku aj amerických šprintérov, ktorí zvyčajne vyčnievajú nad zvyškom sveta.

Druhý skončil Nemec Kevin Kranz v čase 6,60, Volko finišoval za 6,61.

Dlhé čakanie

Volko pricestoval do Poľska s desiatym najlepším európskym časom, čo sa na obhajcu prvenstva môže javiť ako horšia pozícia. Vzhľadom na priebeh aktuálnej sezóny však platil presný opak.

Slovák totiž dlho figuroval až vo štvrtej desiatke a jeho výkony nijako nenasvedčovali tomu, že by mal na európskom šampionáte zabojovať o medailu.

Sezónne maximum 6,67 s síce v januári a februári zopakoval štyrikrát, želané zlepšenie však neprichádzalo. Jeho slovenský rekord je výrazne lepší – 6,55 s. Volko navyše v piatich 60-kách po sebe skončil mimo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie