Denník N

Jaskyniar Herich: Mikroplasty, soľ a štrk sa dostávajú do Demänovských jaskýň a do vody, ktorú pijeme

Pavel Herich. Foto – Soňa Mäkká
Pavel Herich. Foto – Soňa Mäkká

Výstavba v Jasnej a rušná doprava ohrozujú Demänovské jaskyne ležiace nižšie. Vo svetoznámych jaskyniach, ktoré sú hlavným zdrojom pitnej vody pre Liptov, jaskyniari cítia kanalizačný zápach. Dostáva sa sem aj soľ, posypový štrk a mikroplasty z cesty, ktorá vedie len dva metre nad jaskyňami.

Už vyše 104-tisíc ľudí podpísalo petíciu, ktorú spustilo občianske združenie Pre Dolinu spolu s iniciatívou My sme les a Asociáciou prírodného turizmu v novembri minulého roka. Petičný výbor žiada stavebnú uzáveru a nový územný plán, ktorý by zastavil obrovský stavebný rozmach v Demänovskej doline v Národnom parku Nízke Tatry. Žiadajú aj to, aby cez dolinu s najvyšším stupňom ochrany premávala iba ekologická doprava.

Predseda OZ Pre Dolinu PAVEL HERICH pracuje na Správe slovenských jaskýň a vedie Klub Demänovských jaskyniarov. V rozhovore hovorí aj o tom:

  • aké budú ďalšie kroky petičného výboru;
  • že doterajšia výstavba je ledva polovica z toho, čo by sa ešte mohlo postaviť;
  • čo je potrebné k tomu, aby sa predišlo masívnej výstavbe v ďalších chránených územiach;
  • o haváriách kanalizačného potrubia v rezervácii s medzinárodne chránenými jaskyňami;
  • že dolinou by mohla premávať železnička;
  • ako ľudia hľadali v jaskyniach poklady a boli presvedčení, že tam žijú draci.

Petíciu za stavebnú uzáveru a ekologickú dolinu podpísalo už vyše 104-tisíc ľudí, ako to hodnotíte?

Vedel som som, že máme veľký problém v Demänovskej doline a aj to, aké množstvo ľudí na to reaguje. Aj miestni Liptáci, ktorí dlho neboli hore v doline alebo na pár rokov z Liptova odišli, odtiaľ odchádzajú s plačom. No hovorí to aj o tom, že to je aj celoslovenský problém. Že jednoducho nechceme výstavbu v chránených územiach. Vnímame ju podstatne citlivejšie ako u nás na dedine za humnami. V chránených územiach očakávame krásne, prírodné prostredie.

Jazerný dóm v Štefanovej. Foto – Pavel Herich

Stavebná uzávera je typ územného rozhodnutia, ktoré dočasne zakazuje alebo obmedzuje stavebnú činnosť, najmä ak sa v danej lokalite pripravuje územný plán. Musí ju vyhlásiť stavebný úrad, ktorým je obec. A keďže tu chce stavať aj samotná obec, myslíte, že sa to podarí dosiahnuť, aj keď máte stotisíc podpisov?

Áno, je otázka, či sa to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Rozhovory

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie