Čmeliakom sme ponúkali odlišné snežienky. Skúmali sme, ako kvety (ne)lákajú opeľovače

Zistili sme, že kvety snežienok obrátené dole nie sú výsledkom selekcie uprednostňujúcej tie najatraktívnejšie kvety z pohľadu opeľovačov. Skôr sú výsledkom kompromisu medzi atraktívnosťou a ďalšími – zatiaľ neznámymi – faktormi.
Autor je behaviorálny ekológ,
Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave a Ústav zoológie SAV
Drvivá väčšina rastlín na našej planéte je závislá od opeľovačov. Pri rastlinách došlo počas koevolúcie s opeľovačmi k selekcii rôznych znakov, ktoré sú pre opeľovače atraktívne. Patria k nim najmä tvar, veľkosť a farba kvetov, rôzne vône či produkcia nektáru.
Lenže kvety zároveň podliehajú aj iným selekčným faktorom, ktorými sú napríklad predácia či abiotické faktory prostredia (teplota, vietor, nedostatok vody a iné).
Znamená to, že kvety musia byť atraktívne pre opeľovače a zároveň sa musia dokázať vyrovnať s nepriaznivými podmienkami prostredia.
S kolegyňami a kolegom z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave – Martinou Zvaríkovou, Zuzanou Ježovou a Petrom Fedorom – sme skúmali, či je koruna snežienky jarnej (Galanthus nivalis) smerujúca dole výsledkom protichodných selekčných faktorov.