Denník N

Sme brzdou technológií. A je to tak asi dobre

Spustenie sondy Perseverance na Mars. Zdroj - NASA/JPL-Caltech
Spustenie sondy Perseverance na Mars. Zdroj – NASA/JPL-Caltech

Niektoré technológie prídu príliš skoro, iné stroskotajú na tom, že sa ťažko používajú, iné zabije to, že sú drahé. Najčastejšie ich benefity neprevýšia ich nevýhody.

Ako milióny ľudí na celom svete, aj ja som sledoval s napätím pred pár dňami pristátie roveru Persevarance na Marse. Aj moja malá slovenská duša pookriala, reku, – to je vec, robotické vozidlá točia selfie z Marsu! Ale vymyslieť umývačku, čo by sa sama naložila – to im už je zaťažko, hajzlíkom.

Naša zažitá predstava o technológiách je, že v každom jednom momente ako ľudstvo využívame najpokročilejšie inovácie, ktoré sú dostupné, aby zlepšili naše životy. Chceli by nám to isto nahovoriť PR tímy výrobcov telefónov, no pravda je to len málokedy.

Predstavte si, že by ste mali v rukách technológiu, ktorá (pravdepodobne) môže prakticky zastaviť pandémiu covidu a zachrániť tisíce životov. Využili by ste ju? Spontánna odpoveď znie asi áno, ale odpoveď môže byť pokojne aj nie.

Neveríte? Zhodou okolností jednu takú už rok máme – volá sa „appka na sledovanie kontaktov“ –  určite si pamätáte, ako sa o nej už rok kdekade hovorí.

Princíp je jednoduchý – váš telefón si vždy, keď sa priblíži k inému, o vašom stretnutí odloží informáciu, a ak sa náhodou ukáže, že niekto z ľudí, ktorých ste stretli, má covid, okamžite vás upozorní a vy sa izolujete. Výhody sú enormné – automatické trasovanie vie odstaviť pozitívnych približne o dva dni skôr ako akokoľvek funkčný manuálny systém trasovania, keď kontakty dohľadávajú ľudia, a vie priniesť dvakrát viac potenciálnych kontaktov. Vedci z Oxfordskej univerzity pred rokom vypočítali, že by stačilo, aby 56 percent používateľov používalo túto aplikáciu a korona by bola preč.

Snaha priniesť podobnú aplikáciu spojila tisíce programátorov z celého sveta, aby tento zázrak bol možný, sily spojili dokonca aj dlhoroční rivali – firmy Apple a Google.

Ako to dopadlo, vieme z grafov celosvetovej pandémie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie