Denník N

Parazitológ Flegr o roku s koronou: Obetovali sme seniorov, je to neľudské, morálne sme zlyhali

Jaroslav Flegr pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity v Prahe a v Národnom ústave duševného zdravia. Foto – Facebook/archív J. F.
Jaroslav Flegr pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity v Prahe a v Národnom ústave duševného zdravia. Foto – Facebook/archív J. F.

Vedec hovorí, že pandémiu zastavia vakcíny, a verí, že na jeseň na tom budeme oveľa lepšie ako teraz. Ľudstvu hrozia ďalšie pandémie a populisti a zľahčovači tejto pandémie sú zodpovední za desaťtisíce mŕtvych, vraví Flegr.

S českým parazitológom a evolučným biológom Jaroslavom Flegrom hovoríme o roku s koronou, o spôsoboch, ako pandémiu ukončiť, o Sputniku, očkovaní, ivermektíne či zlyhaniach politikov a spoločnosti.

Vo videu na Facebooku ste zverejnili návod, „ako ukončiť pandémiu do dvoch mesiacov“. Aké opatrenia navrhujete?

Masívne testovať PCR testami. Nemám na mysli hurá akciu, pri ktorej by sa naraz otestovalo celé Slovensko, ale systematický a priebežný postup. Testovať by sa mali všetky fabriky a školy. Postupne by sa obnovili športové, kultúrne či iné hromadné akcie a testovať by sa malo pred každou z nich. Na tento účel by sa mali vybudovať kapacity na masívne testovanie PCR testami.

Koľko ľudí by sa malo testovať PCR testami?

Na Slovensku pol milióna ľudí denne. Nepoznám pomery na Slovensku, ale v Česku je hlavným dôvodom, prečo to nejde, skutočnosť, že preventívne testovanie sa počíta medzi zdravotnícke úkony. Je teda prísne regulované. Ak by nešlo o zdravotnícke úkony, každá väčšia fabrika a škola by sama mohla testovať a cena za testovanie by šla dole. Cena prístrojov je v súčasnosti veľmi nízka. To isté platí, pokiaľ ide o reakcie – ich cena sa pohybuje v jednotkách eur na vzorku.

Urobili sme na Slovensku chybu, že sme rolu detekcie vírusu presunuli z PCR testov na antigénové testy, ktorých sme spravili mnohonásobne viac?

Je to zásadná chyba. Antigénové testy sú výborné, ak sa na nich chce niekto nabaliť. Asi je to veľmi dobrý biznis. Absolútne sa však nehodia na prevenciu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Rozhovory

    Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie