Denník N

Slováci a Česi kráčajú ruka v ruke slzavým údolím

Igor Matovič a Andrej Babiš na októbrovom samite EÚ. Foto - TASR/AP
Igor Matovič a Andrej Babiš na októbrovom samite EÚ. Foto – TASR/AP

Nemôže byť náhoda, že oba národy sa ocitli na vrchole svetového rebríčka v počte úmrtí.

Od rozpadu Československa prešlo skoro 30 rokov, ale na postoji k pandémii to nepoznať: oba národy sa k sebe túlia na vrchole svetového rebríčka v počte úmrtí na covid, ako keby žili v jednom štáte. Sú ako dvojčatá, ktoré síce žijú oddelene svoje vlastné životy, ale ich osudy sa aj tak navzájom podobajú ako vajce vajcu.

Čím to je? Národnou povahou? Dobieha nás neľútostne naša spoločná minulosť? Trpíme nejakou záhadnou spoločenskou chorobou, ktorá nás zabíja viac než iné národy? Majú Česi len smolu, že aj im vládne slovenský premiér, a preto sú na tom rovnako zle ako Slováci?

Každý národ vidí príčinu svojho zlyhania v niečom inom, čo považuje za špecifické a typické práve preň. Slováci ju vidia v povahe premiéra Igora Matoviča, v zúfalom stave zdravotníctva zdevastovaného érou Roberta Fica a v národnej ľahostajnosti voči spoločným výzvam.

Česi tiež vinia premiéra Andreja Babiša, ale okrem toho aj svoje elity, ktorých nemalá časť vášnivo bojuje proti vírusu jeho popieraním – od bývalého prezidenta Václava Klausa až po speváčku Ilonu Csákovú. Keď sa medzi odporcov rúšok – v mene slobody! – zaradil už aj môj priateľ, bývalý disident a neskôr minister vnútra Jan Ruml, pochopil som, že s Čechmi je naozaj zle.

Esejista Petr Fischer v tomto texte píše, že Česi doplácajú na svoju teatrálnosť. Cituje historika Jana Tesařa, ktorý vidí české dejiny ako sériu happeningov – „jeden týždeň pre jednu generáciu je prirodzenou českou podobou účasti miliónov na verejnom živote“.

Inými slovami, Česi si odbavili hrdinský boj s vírusom na jar, potom teatrálne zasadli k obedu pri dlhočiznom stole na Karlovom moste a tým považovali pandémiu za uzavretú záležitosť.

Ale česká teatrálnosť nevysvetľuje pandemickú púť na svetový vrchol ruka v ruke so Slovákmi, pretože tí sklony k teatrálnosti nemajú. Aj oni síce vedia vzplanúť a aj im nadšenie rýchlo pohasína, ale nerobia z toho divadlo a nemajú o sebe veľké ilúzie. Teatrálnosť premiéra Matoviča, ktorý vyhlásil plošné testovanie za „atómovú zbraň“ proti covidu a urobil z celého národa pokusného králika, je výnimočný jav a Slovákov, naopak, rozčuľuje.

Jedna zhoda tu je

Vývoj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Igor Matovič

Koronavírus

Komentáre

Teraz najčítanejšie