Denník N

Príbeh šťastnej mamy: Pred koronou boli moje deti na seba ako pes a mačka, teraz je to inak

Ilustračné foto - Flickr.com/Jessie Pearl
Ilustračné foto – Flickr.com/Jessie Pearl

Niekedy sa vypláca, keď pred deťmi obnažíme svoje skutočné emócie.

Soňa, 39-ročná mama 12-ročného syna a o dva roky mladšej dcéry, sa posledné roky vracala domov so zovretým žalúdkom. Väčšie rodinné podujatia či návštevy prežívala v strese a napätí, rovnako sa cítila, keď brala deti na ihrisko, do cukrárne alebo do kina. Jej manžel Tibor bol na tom podobne.

„Naozaj si nepamätám veľa príležitostí, ktoré sa zaobišli bez toho, aby sa naše deti nevadili, neštuchali, neťahali za vlasy, nežalovali jeden na druhého; dokonca si o sebe vymýšľali zlé veci. Bolo to tak od ich útleho detstva a s vekom sa to zhoršovalo. U nás doma bol stále krik, vadila som sa pre to s Tiborom, moji aj jeho rodičia nám vyčítali, že deti zle vychovávame, susedia na nás zazerali ako na nejakých krkavčích rodičov,“ spomína si Soňa.

Súrodenecké rivalita je koncept známy mnohým rodičom. Niektorí si žiarlivosť na súrodencov pamätajú aj z vlastného detstva. Soňa a Tibor majú obaja po dvoch súrodencoch a všeličo videli aj vo svojom okolí, ale ich deti boli jednoducho rarita.

Hrýzli sa do krvi, naozaj silno sa bili, robili si navzájom kruté kanadské žartíky. Neplatila pri nich žiadna zažitá predstava o poslušnom dievčatku a beťárskom chlapcovi – rany rozdávali obaja rovnako.

Také tiché deti

„Nepreháňam, keď poviem, že sme sa báli, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie