Denník N

Hajaja, kukuku, sedím si na fejsbuku. Peter Breiner sa okrem písania stĺpčekov vrátil aj ku kabaretu

Keď sa vlani v lete na Facebooku objavila udalosť s názvom Prestretý Karlov most, najskôr to pôsobilo ako typický internetový vtip avizujúci ďalšiu bizarnú fiktívnu akciu.

„Pozývame vás na netradičnú hostinu, príďte povečerať k polkilometrovému stolu priamo na Karlovom moste. Zažívame unikátnu situáciu, keď Karlov most nie je preplnený ľuďmi. To možno už len tak nezažijeme. Chceme spoločne s vami osláviť rozlúčenie s uplynulým neľahkým obdobím koronavírusovej krízy,“ svietilo v popiske udalosti.

Lenže ono sa to naozaj stalo. Všetky tie fotky a videá boli skutočné, žiadny deep fake. Bol 30. jún 2020 a na historickej pamiatke vyrástol obrovský stôl, pri ktorom veselo hodovali takmer dve tisícky ľudí a okolo nich chodili ďalší zvedavci, ktorí sa prišli pozrieť na „rozlúčku s covidom“. Vystrojili ju občianski aktivisti zo združenia Piána na ulici v spolupráci s mestskou časťou Praha 1 a podporou magistrátu.

Rozlúčka bola predčasná, po príchode druhej vlny pandémie a chybách politikov sme dnes tam, kde sme. Česi aj Slováci. A je tu nová verejná reakcia, s primeranejším názvom a v primeranejšej forme. Bude online a stojí za ňou niekoľko známych mien. S neveselou realitou sa chcú vyrovnať s humorom a s pesničkami.

Každá zmena je…

„Možno by sme mali naprávať príkoria, ktoré dobrí ľudia utrpia, keď sa postavia proti prívalu hlúposti,“ hovorí Juraj Kemka. „Mohli by sme to skúsiť. Možno dokonca aj pravidelne,“ reaguje Peter Breiner. „Ja som tu na to, aby som kritizoval, hundral a hovoril, že sa rútime do záhuby“.

Herec a hudobník sú ústrednou dvojicou novej internetovej relácie Večierok pri konci sveta. Na sociálnej sieti ju uviedli citátom „Každá zmena je k horšiemu“ od spisovateľa Josepha Hellera. Jeho kniha Hlava XXII je (proti)vojnovou drámou plnou absurdných situácií a čierneho humoru, aké sa hodia aj do dnešných čias.

Ale prečo teda vlastne začínať s kabaretom v čase pandémie? Tvorcovia majú na to niekoľko dôvodov:

„Aby sme to ešte viac zhoršili. Lebo takto aspoň

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie