Odkaz MMŠ: O ekonomických a politických dôsledkoch populizmu za posledných 100 rokov a o zaradení Slovenska do svetovej štúdie

Populizmus sa zvykne vracať a štáty, kde už raz vládol populista, budú veľmi pravdepodobne mať čoskoro ďalšieho nasledovníka z radov populistov.
Štúdia troch ekonómov, ktorí sa pokúsili spočítať ekonomické a politické dôsledky populizmu, je neveselé čítanie – aj o Slovensku. Autori sa pozreli na dejiny populizmu za posledných sto rokov a identifikovali 50 populistických prezidentov a premiérov (dvaja boli Slováci – Vladimír Mečiar a Robert Fico), pričom skúmali zhruba 1 500 ďalších politikov v 60 štátoch.
Dospeli k trom záverom: populizmus sa zvykne vracať a štáty, kde už raz vládol populista, budú veľmi pravdepodobne mať čoskoro ďalšieho nasledovníka z radov populistov. Ekonomické dôsledky populizmu sú veľké – nasleduje obvykle dlhotrvajúci pokles. A napokon, populizmus rozkladá inštitúcie, vyvoláva nestabilitu a polarizuje spoločnosť. Zlou správou je aj to, že autori predpokladajú, že súčasná vlna populizmu sa tak rýchlo neskončí.
Definícia populistu je takáto: je to politik, ktorý sa postaví na čelo „ľudu“ proti elitám a táto stratégia je kľúčovou pre celú jeho politiku. Preto napríklad autori nepovažujú za populistu Baracka Obamu alebo Vladimira Putina, ale brazílskeho prezidenta Bolsonara, Donalda Trumpa či Silvia Berlusconiho.