Denník N

Meghan nepochopila svoju úlohu, hovorí odborníčka na britskú monarchiu

Meghan nenašla podporu v rodine ani u Kate a Camilly. Foto - TASR/AP
Meghan nenašla podporu v rodine ani u Kate a Camilly. Foto – TASR/AP

Predstava Meghan o tom, čo znamená byť „royal“, sa úplne rozchádzala s realitou, vysvetľuje Irena Cápová, ktorá sa britskej kráľovskej rodine venuje viac ako 30 rokov.

Po viac ako štvrťstoročí od rozhovoru, v ktorom Diana prelomila mlčanie o svojom živote v britskej kráľovskej rodine, urobila to isté aj Meghan, vojvodkyňa zo Sussexu. Ich príbehy sú v mnohom podobné.

Hoci viaceré médiá bývalú americkú herečku prirovnávali k vojvodkyni z Windsoru, pre ktorú sa v roku 1936 vzdal trónu kráľ Eduard VIII., Meghan s manželom princom Harry svojím rozhovorom s Oprah Winfreyovou pripomenuli skôr nešťastnú princeznú Dianu.

História sa opakuje

Harry počas rozhovoru s americkou moderátorkou niekoľkokrát spomenul svoju mamu, ktorú po rozvode s princom Charlesom vyhnali z kráľovskej rodiny a ktorá v roku 1997 zahynula pri dopravnej nehode v Paríži. Harry mal vtedy 12 rokov a ako dospelý sa vyjadril, že pre stratu mamy sa niekoľkokrát takmer psychicky zrútil.

V rozhovore s Oprah Winfreyovou, ktorý videlo už skoro 50 miliónov divákov, uviedol, že skúsenosti jeho mamy a jeho manželky sú veľmi podobné. Povedal tiež, že počas celého obdobia života s Meghan v kráľovskej rodine pociťoval Dianinu prítomnosť.

V rozhovore spomínal, ako bola jeho manželka pod neustálou paľbou kritiky a rasistických útokov. „Videl som, že história sa opakuje,“ povedal pred kamerami.

Rozhovor prebehol v záhrade spoločného priateľa Winfreyovej a manželského páru, ktorý si v Kalifornii kúpil nehnuteľnosť. Dovoliť si ju mohli len vďaka dedičstvu po princeznej Diane, pretože rodina Harryho od financií odstrihla.

Zaobchádzanie s Meghan bolo podľa neho oveľa nebezpečnejšie vzhľadom na existenciu sociálnych sietí a agresívne prejavy rasizmu.

„Princezná Diana a vojvodkyňa Meghan boli každá v úplne inej pozícii, keď poskytli rozhovor. Žili úplne odlišné životy,“ hovorí pre Denník N Irena Cápová, odborníčka na britskú monarchiu z českej verzie časopisu Forbes.

„Princezná Diana bola vysoko urodzená žena z aristokratickej rodiny, mala zasadnúť na trón spolu so svojím mužom Charlesom, ako manželka a matka budúcich kráľov bola v centre všetkej pozornosti. Meghan a Harry oproti tomu mohli žiť úplne v ústraní, ak by chceli. Bola im poskytnutá veľká sloboda a možnosť voľby, povedala by som, že doteraz nevídaná. Žiaľ, nestačilo to.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Britská kráľovská rodina

Svet

Teraz najčítanejšie