Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Spoveď Harryho a Meghan prinútila Austráliu uvažovať, načo im je kráľovná

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

ešte zopár náročných mesiacov a potom by malo prísť značné zlepšenie v podobe takmer normálneho leta. Taký odkaz tento týždeň komunikovala Angela Merkelová aj dánska premiérka Mette Frederiksenová.

Ich prognózy vychádzajú aj z očkovania, ktoré by sa v EÚ malo v apríli zrýchliť. V súvislosti s vakcínami však prišlo aj niekoľko horších správ.

V Svetovom newsfiltri sa dočítate aj o problémoch, ktoré vyvolal rozhovor princa Harryho a jeho manželky v Austrálii, a o ďalšom triumfe Joea Bidena.


Austrália: Aké veľké budú problémy monarchie po nepríjemnom rozhovore?

Z krátkodobého hľadiska to bola PR katastrofa. Z dlhodobého to môže byť oveľa horšie. Rozhovor princa Harryho a jeho manželky Meghan v Austrálii oživil debatu o tom, či by sa krajina aj naďalej mala spájať s britskou monarchiou.

O čo ide: Austrália je už 120 rokov nezávislá, no oficiálne je stále jej hlavou štátu britská kráľovná Alžbeta II. Zastupuje ju generálny guvernér, podobne ako napríklad v Kanade.

V skutočnosti ide iba o formalitu a kráľovná nezasahuje do austrálskych záležitostí, no väzba medzi britskou monarchiou a Austráliou existuje. Debata o tom, či to dáva zmysel, už v Austrálii v minulosti prebehla, no zástancovia republiky bez akejkoľvek úlohy kráľovnej nedosiahli svoje.

Televízny rozhovor páru, ktorý sa vzdal kráľovského života a povinností a odišiel z Británie, túto debatu znovu otvoril.

Čo sa deje: Interview o tlaku, rasizme a zlej atmosfére v kráľovskej rodine bolo niekoľko dní témou číslo jeden na celom svete. Tomu, aby sa v Austrálii táto pozornosť nasmerovala aj k diskusii o úlohe monarchie, pomohol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Podcasty Denníka N

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie