Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Spoveď Harryho a Meghan prinútila Austráliu uvažovať, načo im je kráľovná

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

ešte zopár náročných mesiacov a potom by malo prísť značné zlepšenie v podobe takmer normálneho leta. Taký odkaz tento týždeň komunikovala Angela Merkelová aj dánska premiérka Mette Frederiksenová.

Ich prognózy vychádzajú aj z očkovania, ktoré by sa v EÚ malo v apríli zrýchliť. V súvislosti s vakcínami však prišlo aj niekoľko horších správ.

V Svetovom newsfiltri sa dočítate aj o problémoch, ktoré vyvolal rozhovor princa Harryho a jeho manželky v Austrálii, a o ďalšom triumfe Joea Bidena.


Austrália: Aké veľké budú problémy monarchie po nepríjemnom rozhovore?

Z krátkodobého hľadiska to bola PR katastrofa. Z dlhodobého to môže byť oveľa horšie. Rozhovor princa Harryho a jeho manželky Meghan v Austrálii oživil debatu o tom, či by sa krajina aj naďalej mala spájať s britskou monarchiou.

O čo ide: Austrália je už 120 rokov nezávislá, no oficiálne je stále jej hlavou štátu britská kráľovná Alžbeta II. Zastupuje ju generálny guvernér, podobne ako napríklad v Kanade.

V skutočnosti ide iba o formalitu a kráľovná nezasahuje do austrálskych záležitostí, no väzba medzi britskou monarchiou a Austráliou existuje. Debata o tom, či to dáva zmysel, už v Austrálii v minulosti prebehla, no zástancovia republiky bez akejkoľvek úlohy kráľovnej nedosiahli svoje.

Televízny rozhovor páru, ktorý sa vzdal kráľovského života a povinností a odišiel z Británie, túto debatu znovu otvoril.

Čo sa deje: Interview o tlaku, rasizme a zlej atmosfére v kráľovskej rodine bolo niekoľko dní témou číslo jeden na celom svete. Tomu, aby sa v Austrálii táto pozornosť nasmerovala aj k diskusii o úlohe monarchie, pomohol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Podcasty Denníka N

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie