Bývalý vládny poslanec a primátor Hlohovca Miroslav Kollár (ex Za ľudí), ktorý už teraz udalosti v koalícii len glosuje, zhrnul aktuálne dianie medzi vládnymi partnermi do jednej vety: „Memorandum dobrého vládnutia prestalo platiť skôr, ako ho dopísali.“
Koaličný zmier, ohlásený vo štvrtok krátko po poludní predsedom parlamentu Borisom Kollárom a straníckym profilom SaS na Facebooku, sa zosypal po jedinej tlačovke premiéra Igora Matoviča.
Aj tú sa pokúsil vystihnúť jeden politik v jednom statuse. Tentoraz išlo o podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí), ktorý vo štvrtok večer napísal: „Obávam sa, že nič nepochopil.“
Video: Prezidentka Krajčímu: Neviem sa stotožniť, že je vaša demisia podávaná ako obeta (autorka: Martina Koník)
Kríza pokračuje, a hoci v piatok zasadala vláda a Marek Krajčí potom podal demisiu a už nie je ministrom, je jasné, že situácia je vážna. Ako sa na to, čo sa deje, pozerajú jednotlivé koaličné strany?
OĽaNO: My sme dohodu splnili
Po Matovičovej tlačovke, na ktorej premiér vo štvrtok popoludní oznámil demisiu Mareka Krajčího, no zároveň venoval stranám SaS a Za ľudí spŕšku výčitiek, odmietli lídri SaS a Za ľudí prísť na avizované spoločné vyhlásenie všetkých lídrov koalície.
Politici OĽaNO sa tvárili, že tomu autenticky nerozumejú, lebo ich hnutie svoju časť dohody splnilo. Krajčí podáva demisiu, takže všetko je, ako má byť. Nad tým, že premiér opäť celú tlačovku kritizoval svojich partnerov, sa nepozastavovali. Mimo záznamu to jeden z politikov hnutia komentoval slovami: „Pravda bolí.“
Podobne zhodnotil štvrtkové premiérovo vystúpenie aj minister obrany Jaroslav Naď pred rokovaním vlády.
„Môžeme sa baviť o forme, ale v obsahu som nevidel ani jedno nepravdivé slovo,“ povedal a dodal, že z jeho pohľadu OĽaNO splnilo, čo malo, a menšie strany by mali prestať robiť problémy. „Naším cieľom je pokračovať v štvorkoalícii. Prestaňme politikárčiť a otravovať ľudí svojimi internými diskusiami, normálne robme svoju robotu, ktorú robiť máme.“

Aj ďalší predstavitelia hnutia hovorili, že nerozumejú, s čím majú SaS a Za ľudí zase problém. „Nerozumiem, načo si Richard Sulík potrebuje zobrať čas. Ukázali sme sebareflexiu, teraz by sa mali do zrkadla pozrieť koaliční partneri a povedať si, či by aj oni nemali ukázať nejakú mieru sebareflexie,“ povedal v piatok v Rádiu Slovensko šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.
Mimochodom, demisia ministra Krajčího, ktorú podal do rúk prezidentky v piatok popoludní, nebola úplne jednoduchým príbehom. Aj keď ju minister vo štvrtok oznámil, v piatok ráno ju pre istotu ešte tak trochu „potvrdil“ statusom, v ktorom ohlásil, že sa udeje v ten istý deň.
A potom ešte nasledovalo niekoľkohodinové čakanie na to, kým sa minister oficiálne ohlási k prezidentke, aby demisiu do jej rúk podal. Krajčího koniec sa napokon stal realitou o pol štvrtej popoludní.
Následne vystúpil pred novinárov minister financií Eduard Heger, ktorý jednak prevzal poverenie na dočasné vedenie rezortu zdravotníctva, jednak ako človek považovaný za „zmierlivú tvár“ OĽaNO odkázal koaličným partnerom, aby ďalej situáciu nevyhrocovali.
„Odchod Mareka Krajčího si dali naši koaliční partneri, strana SaS a strana Za ľudí, ako jedinú podmienku na pokračovanie koalície,“ povedal. „Touto chvíľou považujeme túto dohodu za splnenú. Veríme, že už si nikto nebude klásť žiadne ďalšie podmienky.“
Heger povedal, že koalícia musí cítiť zodpovednosť za Slovensko a „vrátiť sa k práci“. Ale pridal aj niečo navyše – ospravedlnenie. „Včera ste videli našu tlačovú besedu, na ktorej sme chceli vyjadriť, ako to cítime. Ak sa niekoho dotkla, tak sa mu ospravedlňujeme.“
Premiér Matovič stál v tej chvíli za Hegerom.

SaS: Premiér dohodu zničil
Príbeh Krajčího demisie ozvláštnil aj sám premiér Igor Matovič. Richarda Sulíka a jeho SaS nahneval Matovičov návrh, prednesený vo štvrtok na tlačovej konferencii, aby minister zostal ministrom dovtedy, kým sa nerozbehne očkovanie Sputnikom.
Michal Šipoš z OĽaNO v Rádiu Slovensko viac-menej priznal, že išlo naozaj o veľmi spontánny nápad Igora Matoviča, o ktorom nikto predtým nepočul. „Takto dohoda nestála, nerozprávalo sa, kedy odstúpi a na základe čoho. Dohoda bola, že odstúpi,“ povedal v Rádiu Slovensko.
„Ale je pravda, že sme v rozbehnutom vlaku. Máme nakúpené vakcíny, otvárame vakcinačné centrá. Bolo by nezodpovedné, keby minister odišiel zo dňa na deň,“ dodal šéf poslaneckého klubu OĽaNO.
Podľa Markízy na túto nečakanú premiérovu podmienku reagoval Richard Sulík slovami, že ak Krajčí neodstúpi do pondelka, SaS odchádza z vlády. Minister to nakoniec urobil. „Nechcem, aby termín môjho odchodu bol zámienkou na povalenie vlády. Dnes podám demisiu,“ napísal v piatok ráno na Facebooku.
Ale nespokojnosť SaS sa vyjasnením Krajčího odchodu neskončila, lebo problém nebol len v ňom. Matovičova tlačovka sa niesla v duchu jeho verejných vystúpení v posledných týždňoch. O žiadnej zmene štýlu vládnutia nemohla byť z pohľadu SaS reč.
Strana reagovala verejne veľmi stručne. „Včerajšou tlačovou besedou Igor Matovič prakticky zrušil dohodu, ktorú sme týždeň tvorili,“ vyhlásil Richard Sulík pred rokovaním vlády. „Sme na bode nula. Každý, kto tlačovú besedu videl, vie, o čom hovorím.“
Video: Sulík: Sme v bode nula, premiér tlačovou konferenciou zrušil dohodu, čo sme týždeň tvorili (autorka: Martina Koník)
V SaS sa mienia cez víkend radiť a so stanoviskom prísť až v pondelok. Sulík dokonca odmietol víkendové pozvania do televízií či ponuky na rozhovor. Viac-menej istá je jedna vec: kým doteraz to vyzeralo, že SaS ustúpila zo svojej požiadavky na demisiu premiéra, po Matovičovej štvrtkovej tlačovke to môže byť opäť na stole.
Za ľudí opäť rozpoltení
Opätovné vyhrotenie krízy znovu pridalo starosti líderke Za ľudí Veronike Remišovej. Nakoniec, sama to priznala ešte vo štvrtok večer v relácii Na hrane televízie Joj, kde povedala, že sa zo všetkých síl snaží udržať koalíciu, ale premiér Igor Matovič jej to neuľahčuje.
V jej krídle strany Za ľudí panovala s pôvodnou dohodou v koalícii spokojnosť. Aj ona sama v televízii Joj vravela, že demisia ministra Krajčího je dôkazom schopnosti sebareflexie súčasnej vlády, aj keď zároveň vyhlásila, že je „podružné“, kedy k demisii príde.
Časť poslancov Za ľudí, ktorí sú k Matovičovi kritickejší ako Remišová, s dohodou až taká spokojná nebola, ale nateraz to považovali za umenie možného. Po premiérovej tlačovke sa situácia opäť zmenila a viacerí z nich sú presvedčení, že bez výmeny na poste predsedu vlády sa v koalícii nič zásadné nezmení.

Poslanec Ján Benčík, ktorý nie je členom strany Za ľudí, ale len členom klubu, dokonca čakal iba na to, aby koaliční lídri potvrdili, že k výmene premiéra nepríde – aby sa rovno mohol zbaliť a odísť.
V piatok na vláde Remišová priznala, že situácia je naďalej vážna a koaličná kríza pokračuje. Znovu sa dostala do pozície, že nehrá len o udržanie koalície, ale aj poslaneckého klubu a vlastnej strany. K tomu sa navyše pridal fakt, že premiér si po novom pohneval aj ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú.
Tá spolu s Remišovou patrila skôr k umierneným kritikom vládnutia a nepresadzovala radikálne kroky, napríklad odchod z vlády. Igorovi Matovičovi sa však opäť podarilo vyrobiť si jedného „nepriateľa“ navyše (samozrejme, toto slovo treba brať s rezervou), keď na štvrtkovej tlačovke viackrát spomenul konkrétne Kolíkovú, ktorá údajne priznala, že Krajčího demisia je síce neľudská, ale politicky nevyhnutná.
Sama ministerka sa na vláde k premiérovým výrokom vyjadrila opatrne. „Samotná tlačovka, aby som to nazvala diplomaticky, bola veľmi špecifická, nakoniec, aj preto sa venujeme téme koaličnej krízy naďalej,“ povedala Kolíková v piatok.

Sme rodina: Vyčkávanie v tieni zadržania šéfa SIS
Mimo hlavného sporu zostáva hnutie Sme rodina Borisa Kollára. Predseda parlamentu vo štvrtok napoludnie v Rádiu Expres ako prvý ohlásil, že kríza je zažehnaná a vládne sa ďalej. Ako jediný z lídrov menších strán bol pripravený ísť na avizované spoločné vyhlásenie lídrov aj po tlačovke Igora Matoviča. Dokonca na ňu čakal na úrade vlády.
Kollárovo hnutie aj teraz vyčkáva, čo sa bude diať ďalej. Krízu v koalícii šikovne využili na prezentovanie návrhov, ktoré by mali pomôcť ľuďom zasiahnutým pandémiou. Kým strany SaS a Za ľudí vyzerali, že im ide o hlavy, Sme rodina sa ukázala ako strana, ktorej ide o ľudí.
Predstaviteľov hnutia koncom týždňa viac ako koaličné spory zamestnávalo zadržanie šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorého na tento post nominovali. Po prvých opatrných reakciách zo štvrtka prišli v piatok aj kritickejšie hlasy k Pčolinského obvineniu.
Šéf poslaneckého klubu hnutia Peter Pčolinský, brat zadržaného šéfa SIS, označil obvinenie za mocensko-spravodajskú hru o ovládnutie SIS a pokus o tlak na Sme rodina.
A aj podľa ministra práce Milana Krajniaka je za zadržaním Vladimíra Pčolinského snaha zbaviť sa ho a mocenský zápas. Podpredseda Sme rodina je presvedčený, že Pčolinský úplatok nezobral.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].
Dušan Mikušovič






































