Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Sulík načasoval svoj rozhodujúci úder na pravú chvíľu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Sulík zastavil Matoviča. 2. Premiér je na ťahu. 3. Epidémia nečaká, ako to dopadne.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Aj vy môžete pomôcť prírode so Zelenou elektrinou od ZSE


Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Sulík zastavil Matoviča

Môže to trvať hodiny, dni alebo aj týždne, kým Igor Matovič formálne uzná svoj pád, no o jeho predčasnom konci je už rozhodnuté. Po ultimáte Richarda Sulíka neexistuje možnosť, že by Matovič doviedol vládu so stabilnou podporou v parlamente k riadnym voľbám.

Pre krajinu drvenú epidémiou je to po odchode Mareka Krajčího druhá dobrá správa v krátkom čase. Presnejšie, je to výborná správa, pretože premiér paralyzovaný vlastnou osobnosťou predstavuje oveľa väčšie riziko.

Deň D. Oznámenie Richarda Sulíka, že buď odíde Igor Matovič, alebo SaS, mnohí čakali už minulý týždeň, namiesto toho však šéf SaS súhlasil s mierovou dohodou, ktorá predpokladala odchod Mareka Krajčího a nešpecifikované zlepšenie komunikácie vnútri koalície.

Vtedy nebolo jasné, či to bola Sulíkova naivita alebo premyslený ťah, no hneď po ich mierovej dohode nasledovala tlačovka Igora Matoviča, na ktorej sa predviedol v takej forme, že jeho odstavenie sa stalo otázkou života a smrti. Ak bolo Sulíkovo ultimátum pred tlačovkou vítané, tak po nej už bolo nevyhnutné.

Kontrast malých strán. Z politického aj taktického hľadiska je to jeden z najlepších výsledkov Richarda Sulíka za 12 rokov v politike. Patrí k nemu i to, že napriek krutému posolstvu neváhal Matovičovi poďakovať za odvedenú robotu a že ponúkol svoj vlastný post vo vláde, ak by to pomohlo veci.

O čo bolo jasnejšie ultimátum SaS, o to bola nepochopiteľnejšia reakcia Za ľudí. Nebyť Márie Kolíkovej, ktorá bez váhania povedala, že aj ona odíde z vlády, ak v nej zostane Matovič, reprezentovali by stranu hlavne vyhýbavé a alibistické odpovede Veroniky Remišovej. To už sa skôr oplatí spoliehať na zákulisné informácie, podľa ktorých

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Koronavírus

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie