Denník N

Hudba venovaná rodičom Fedora a Egona Gálovcov ukazuje presahy temnej minulosti do súčasnosti

Štrnásty marec 2021, gaštanový park v Bytči. Premiéra druhej časti skladby Black Angels Songs. Foto - Jakub Michel
Štrnásty marec 2021, gaštanový park v Bytči. Premiéra druhej časti skladby Black Angels Songs. Foto – Jakub Michel

Kto si cez víkend večer zapol facebookový live stream a nevedel, o čo ide, musel zostať úplne zmätený. Uvidel v električke postavenej na asfalte vedľa bratislavskej Starej tržnice sláčikové kvarteto, ktorého tóny burácali so skresleným zvukom. Nebola to však žiadna technická porucha, ale zámer autora, ktorý ho dosahoval upravovaním zvuku klasického súboru pomocou elektronických efektov.

Drsnú hudbu si vypýtala téma skladby Black Angels Songs. Na rovnakom mieste, v nezávislom centre T3 – kultúrny prostriedok, už bola 17. novembra 2020 premiéra jej prvej časti, teraz bola premiéra druhej. A v nedeľu 14. marca odznela dvakrát. Najskôr dopoludnia v Bytči na bývalom židovskom cintoríne. Ani to nebola náhoda. Toto je totiž presne ten typ diela, pri ktorom nezáleží len na tom, kto ho zložil a kto ho hrá, ale aj kedy a kde sa hrá.

Skladba, ktorá hovorí o prízrakoch našej minulosti aj o súčasnosti, vychádza v špeciálnej podobe na platni aj ako digitálny album.

Začalo sa to v Trenčíne

„Do Bytče sme nešli len preto, že je to rodisko prezidenta vojnového slovenského štátu Tisa. Žije tam jedna pani, ktorá nevie, kde leží jej starý otec. Bol pochovaný na židovskom cintoríne, ktorý po vojne začal pustnúť, pretože takmer celá miestna židovská komunita bola vyvraždená. Pri výstavbe sídliska v roku 1979 cintorín asanovali, ale dodnes neexhumovali telá a mladšia generácia vôbec netuší, že stromoradie v mestskom parku bolo pôvodne cintorínskou alejou. Upozornila ma na to Kristína Rigerová z miestneho kultúrneho centra Hviezdne noci, a preto sme sa rozhodli urobiť koncert na tomto mieste,“ vysvetľuje skladateľ Miro Tóth.

Celý nápad vznikol ešte pred dvomi rokmi na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie