Denník N

Miriam Lexmann: Nákup Sputnika našich partnerov prekvapil. Zatiaľ to neprinieslo nič dobré

Miriam Lexmann. Foto N - Tomáš Benedikovič
Miriam Lexmann. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nesmieme prehliadať zneužívanie ľudí v Číne, Pekingu by sme mali odobrať olympiádu, vraví europoslankyňa.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Miriam Lexmann sa v roku 2019 dostala do Európskeho parlamentu na kandidátke KDH. Pre chybný vzorec na spočítavanie hlasov však nastúpila až po brexite a krátko pred pandémiou.

Venuje sa najmä zahraničnej politike a upozorňuje na porušovanie ľudských práv v Číne. Peking preto na ňu uvalil sankcie. Lexmann vraví, že boj za slobodu považuje za svoju morálnu povinnosť.

V rozhovore rozpráva aj o tom:

  • prečo by sme mali odobrať olympiádu Číne,
  • čo očakáva od vzťahov s USA po nástupe Bidena,
  • že ústavný súd o sťažnosti KDH na eurovoľby nerozhodol,
  • aké boli reakcie Bruselu na nákup Sputnika V.

Čína na vás uvalila sankcie. Reagovala tak na vaše aktivity a vyhlásenia aj na cielené sankcie, ktoré predtým schválila EÚ. Ako to vnímate?

Je poľutovaniahodné, že Čína namiesto riešenia situácie reaguje hrozbami a protisankciami aj voči nám europoslancom. Ak bude naďalej pokračovať v tomto druhu reakcie, dá tak jasne najavo, že nie je konštruktívnym partnerom, ale rivalom, ktorý podkopáva základné hodnoty a princípy, ktoré sú základom medzinárodnej spolupráce.

Dlhodobo upozorňujete na porušovanie ľudských práv v Číne a represie voči Ujgurom. Nedávno ste zverejnili aj výzvu, aby Medzinárodný olympijský výbor odobral Číne olympiádu v roku 2022. Je to len výzva alebo plánujete aj ďalšie kroky? Napríklad americký senátor Mitt Romney vyzýva na ekonomický a diplomatický bojkot.

Snažíme sa urobiť tlak na to, aby MOV rozhodol, že treba zmeniť krajinu, ktorá bude organizovať olympiádu. Neviem, do akej miery je to reálne, keďže OH budú o rok a aj krajina, ktorá by Čínu prípadne mohla nahradiť, potrebuje väčší priestor na to, aby to pripravila. S kolegami sme sa však dohodli, že sa nemôžeme sústrediť iba na najbližšie OH v Číne.

Problém, že olympiády, ale aj iné veľké športové podujatia sa konajú v krajinách, kde vládne silná totalita, je dlhodobý. Demokratický svet sa však vždy spamätá až v poslednej chvíli, keď sa s tým už len ťažko dá niečo robiť.

Ako by sa tomu dalo v budúcnosti predísť?

Mali by sme vytvárať tlak na olympijské výbory jednotlivých štátov a MOV, aby pri rozhodovaní o pridelení olympiády doplnili klauzulu, podľa ktorej sa bude brať do úvahy aj ľudskoprávna situácia v kandidátskych krajinách. Podobná doložka bola doplnená pri ochrane životného prostredia, čo sa dnes už berie ako jedno z kritérií.

Dôležité je aj to, aby sme vyvíjali tlak na sponzorov. Viem, že dnes je to už vo vzťahu k OH 2022 veľmi problematické, ale opäť sa musíme pozerať na tento problém dlhodobo. Je morálne neakceptovateľné, aby západné firmy, ktoré profitujú z nášho slobodného sveta, podporovali totalitné štáty, ktoré športové podujatia zneužívajú na propagáciu vlastného režimu.

Odobratie alebo presun budúcoročnej olympiády teda nie je veľmi reálne. Môžu politici okrem uvažovania nad budúcimi krokmi urobiť niečo praktické už teraz?

Minimum, o ktoré by sme sa mali snažiť,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína

Európska únia

KDH

Podcast Denníka N

Rozhovory

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie