Denník N

Newsfilter: Matovič rozohral hru, či to pôjde aj bez Sulíka

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Hráč Matovič. 2. Veľkú noc treba ešte vydržať. 3. Kaliňák sa rehoce.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Filip Obradovič

1. Hráč Matovič

Vládna kríza trvá už dva týždne. Za ten čas odišli zo svojich funkcií minister zdravotníctva Marek Krajčí za OĽaNO, minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina a z doterajšieho vývoja zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že budúci týždeň ich budú nasledovať ministri SaS – Richard Sulík, Branislav Gröhling a Ivan Korčok.

Predseda SaS dokonca v stredu vyhlásil, že sa rozlúčil so svojimi kolegami na vláde, pretože predpokladá, že na nej bol naposledy. Zo svojej funkcie odíde v pondelok alebo utorok, aby v stredu 24. marca mohol doručiť demisiu do rúk prezidentky tak, ako avizoval.

Richard Sulík už nikam neuhne. Pokiaľ Igor Matovič neohlási v najbližších dňoch svoj odchod, SaS opustí vládnu koalíciu. Nedá sa síce hovoriť ešte o istote, ale postupne sa k nej blížime. Pretože ak o niečom netreba vôbec pochybovať, je to fakt, že Igor Matovič tieto dni robí všetko pre to, aby nakoniec neprehral. A môže sa mu to podariť.

Odchod SaS. V momente, keď Sulík zadefinoval budúcu stredu ako termín odchodu SaS z vládnej koalície, dal Matovičovi čas na rokovania s ostatnými koaličnými partnermi, čas na jednoduchú parlamentnú matematiku a vymýšľanie rôznych scenárov, ako zostať vo funkcii a neprísť o väčšinu v parlamente.

Tých možností, ktoré v tejto chvíli pripadajú do úvahy, je viacero. Najjednoduchšou a najrozumnejšou je po všetkých stránkach výmena premiéra a pokračovanie vlády na pôdoryse súčasnej štvorkoalície. Ale prečo by sa mal s takýmto ponižujúcim odchodom tak ľahko zmieriť? Lebo Sulík odíde? Veď to mu môže ešte aj vyhovovať.

Predstavte si to premýšľanie. Ak si aj nejaké chyby uvedomuje, je zrejmé, že ich nepovažuje za natoľko významné, aby bol z funkcie vyprevadený. Navyše, teraz má odísť, keď sa začína po dlhom čase pomaly zlepšovať situácia s pandémiou, keď sa rozbieha vo veľkom očkovanie a vidina konca tejto monumentálnej krízy je na dosah?

Igor Matovič to takto necíti. Pred tým, ako pošle za seba náhradníka, sa pokúsi zabezpečiť pre svoju vládu väčšinu. Líder OĽaNO je schopný čohokoľvek, ani predstava, že sa spolieha na hlasy nezávislých opozičných poslancov, ktorí odišli od Kotlebu, sa nedá – slovami ministra Naďa – vylúčiť.

Ale až takto ďaleko zatiaľ zachádzať netreba. Vo vláde má rozorvaných Za ľudí, prirodzene tieto dni bude venovať svoju pozornosť im. Má čas, pretože strana sa až po odchode SaS z vlády rozhodne, čo bude robiť ďalej.

Dilema Za ľudí. Veronika Remišová pritom celý čas vyzerá, že sa jej nikam z ministerskej stoličky nechce, a do pozície, v ktorej dáva aj nedáva ultimáta, bola dotlačená niektorými zásadovejšími kolegami. Ľudia okolo nej rozumejú tomu, že projekt Za ľudí nemá šancu prežiť ani v prípade, že sa budú hrať na hrdinov a odídu do opozície.

A čo je pre nich lepšie, odísť do parlamentu s vedomím, že sa rozpadnú, alebo sa to pokúsiť vo vláde ustáť za čiastočných strát a neobísť úplne naprázdno? Po SaS zostanú tri ministerstvá, to nie je málo, Matovič má čo ponúkať a členovia Za ľudí zrejme už teraz čelia ťažkej dileme.

Premiér sa pritom môže spoľahnúť aj na to, že sa Sulík nepostaví vedľa Pellegriniho a Fica a nebude s nimi hrať tvrdú opozičnú politiku proti vláde, v ktorej nedávno sedel. Napokon, predseda SaS sám tvrdí, že rozumné návrhy vlády strana podporí bez ohľadu na to, či v koalícii zostane.

Matovič rozohral hru, zatiaľ nikam neodchádza, a keď aj bude musieť, pokúsi sa to urobiť po svojom.


2. Veľkú noc treba ešte vydržať

V utorok aj v stredu popoludní sa pred novinárov postavil zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger a ten, kto si pamätá posledné vystúpenia Mareka Krajčího, si musel všimnúť rozdiel.

Minister financií, ktorého meno sa spomína najčastejšie pri možnej výmene premiéra, pôsobí povzbudivo, je plný energie, čo v situácii, keď sa boj s pandémiou ešte nekončí, nie je maličkosť.

Bez porazeneckého mykania plecom ohlásil zákaz zahraničných dovoleniek a zopakoval, aby si ľudia nerobili na Veľkú noc žiadne plány. Mnohých tieto správy nepochybne rozrušia, no so zákazom dovoleniek sa mešká minimálne tri mesiace a, žiaľ, rovnako veľmi dobre vieme, čo by mohlo narobiť uvoľnenie pravidiel počas sviatkov.

Klesáme z výšin. Epidemická situácia sa síce zlepšuje, ale pomaly. Len pripomíname, že v nemocniciach je stále takmer 3800 pacientov s covidom, denne pribúdajú desiatky obetí (za utorok 69) a pozitivita PCR testov, podľa ktorej možno sledovať mieru rozšírenia vírusu, naďalej zostáva na úrovni okolo 20 percent.

Zlepšuje sa to, ale Slovensko dosiahlo nepredstaviteľné parametre v počte úmrtí aj v preplnenosti nemocníc, preto ešte niekoľko týždňov potrvá, kým budeme môcť hovoriť, že sme z najhoršieho vonku. Pre porovnanie, na konci roka, keď korona nabrala na sile a rýchlosti, sme mali v nemocniciach približne tritisíc pacientov s covidom, vtedy sa híkalo nad hrozivým rekordom, ani tam ešte nie sme.

Z tohto hľadiska je zákaz cestovania na dovolenky vítaný, len ťažko pochopiť, prečo k nemu dochádza až teraz. Od začiatku roka bolo na exotických dovolenkách 30-tisíc ľudí, mnohí z nich si doniesli koronavírus, aj jeho rôzne mutácie, ktoré potom šírili po svojich rodinách a vo svojich zamestnaniach.

Úplne absurdné je, že cestovať za hranice na dovolenku bolo možné, ale do prírody ešte pred troma týždňami do iného okresu len s testom, aj to len v prípade, že nebol podľa COVID automatu sfarbený na čierno. Od 8. marca už hranicu okresu až na pár špecifických výnimiek – príroda medzi nimi nie je – prekročiť nemožno.

Núdzové sviatky. Vláda v stredu schválila predĺženie núdzového stavu, vďaka ktorému môže pokračovať aj dnes platný zákaz vychádzania. Veľká noc je o dva týždne, v tejto chvíli nie je jasné, či budú platiť rovnako prísne pravidlá, konzílium odborníkov má sedieť aj vo štvrtok.

Pri súčasnej situácii je nepravdepodobné, že by dovolili voľné cestovanie cez okresy a povolili navštevovanie rodín. A po katastrofe z Vianoc si zasa len ťažko predstaviť, že by niekto z vlády urobil tú istú chybu a trúfol si odignorovať názor ľudí, ktorí tomu naozaj rozumejú.


3. Kaliňák sa rehoce

Na tomto mieste sa núkali aj iné témy, ale to, čo predviedol druhý deň za sebou stále čerstvý generálny prokurátor Maroš Žilinka, nemá obdobu ani v takej republike, kde sa javil byť chvíľu rozumný aj Dobroslav Trnka. Preto je potrebné sa k tomu opätovne vrátiť.

V utorok po rokovaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť ku kauze vietnamského občana pred novinármi utiekol. V stredu v televízii TA3 vyhlásil, že na otázky k tejto kauze odpovedať nebude a k veci povie len to, čo on chce. Utorkové rokovanie s poslancami, ako aj prípadné odpovedanie na otázky novinárov na chodbe parlamentu označil za nedôstojné.

Nevieme, ako vyzerala diskusia na výbore, pretože rokovanie bolo tajné. Žilinka bol v parlamente vysvetľovať, prečo v súvislosti s únosom vietnamského občana Trinh Xuan Thana nikoho nestíhajú. Z vyjadrení poslancov Gábora Grendela a Juraja Krúpu (OĽaNO) je však zrejmé, že generálny prokurátor im žiadne relevantné odpovede neposkytol.

Otázok je mnoho. Prečo sme klamali poľskú stranu, že na palube vládneho špeciálu z Bratislavy do Moskvy bol priamo minister Kaliňák? Prečo generálny prokurátor ignoruje výpovede policajtov, ktorí videli, ako vietnamského občana ťahajú do lietadla? Čo ostatní svedkovia a dôkazy aj z nemeckej strany, z ktorých vyplýva, že Slovensko v tom má prsty? Prečo vôbec pokus o únos odmieta riadne vyšetriť, keď sám vraví, že nie je jasné, či na palube lietadla bol unesený občan Vietnamu, ktorý sa celkom náhodne ocitol vo Vietname o niekoľko dní po udalostiach na Slovensku? Ak to nie je jasné, nemalo by sa to prešetriť?

Možno nám v celom prípade niečo uniká, ale spôsob, ako ho Žilinka zhodil zo stola len pár mesiacov od svojho zvolenia, nevyzerá dôveryhodne ani z diaľky. Forma, akou toto rozhodnutie obhajuje, lepšie povedané neobhajuje, je niečo, čo nebývalo zvykom ani za jeho slávnych predchodcov.

Keď sedel na vypočúvaní ako kandidát na generálneho prokurátora, bývalý komentátor, dnes poradca prezidentky Marián Leško sa ho opýtal, či je pravda, že mal byť Kaliňákovým kandidátom na špeciálneho prokurátora. Žilinka to vtedy poprel. Dnes koná k jeho najväčšej spokojnosti.


Jednou vetou: 

4. Štát spustil čakáreň na očkovanie, ľudia už nemusia čakať na vypisovanie nových termínov, ale môžu sa registrovať a systém im dátum pridelí.

5. V januári zaznamenalo Slovensko najvyšší nárast úmrtí zo všetkých krajín EÚ, v porovnaní s priemerom pribudlo 76,7 % zomretých, druhé je Portugalsko, tretie Česko.

6. Príbuzní zdravotníkov, ktorí zomreli na covid-19 po nakazení sa v práci, dostanú odškodné takmer 60-tisíc eur, schválila to vláda, pôjde to ešte do parlamentu.

7. Vláda schválila, že štát prevezme zodpovednosť za očkovanie neregistrovanou vakcínou, platiť by to malo dovtedy, kým nebude látka zaregistrovaná Európskou liekovou agentúrou. (tasr)

8. Európska lieková agentúra by mala vydať vo štvrtok stanovisko k vakcíne AstraZeneca, povedala riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová na výbore pre zdravotníctvo.

9. Spolu 26 koaličných poslancov z OĽaNO a Sme rodina zahlasovalo za Kotlebov návrh na zmenu ústavy, navrhol do ústavy doplniť vetu, že rodičia sú otec – muž a matka – žena, chcel znemožniť transrodovým ľuďom zmenu pohlavia.

10. Úrad špeciálnej prokuratúry chce, aby bol Jaroslav Haščák vo väzbe, prokurátor doručil ministerke spravodlivosti návrh, aby vo veci Haščákovej väzby podala dovolanie.


Zaujímavé články:

Rozmýšľa Igor Matovič nad tým, čo bude deň po páde jeho vlády? Akú pachuť bude mať „víťazstvo“, ak ho zadefinuje tak, že neustúpi?

Beata Balogová o Matovičovi (sme.sk)

Keby bolo rozhodnutie podpredsedu Sme rodina jasne čitateľné, každý by ho akceptoval a nevznikali by alternatívne vysvetlenia. Lenže toto nie je náš prípad. Pretože Krajniakov krok nevyvolal okrem údivu žiadne reakcie politikov, ktoré by udalosti akokoľvek ovplyvnili smerom k lepšiemu.

Roman Pataj o Krajniakovi (dennikn.sk)


FB status:

K novému očkovaciemu formuláru už môžem prezradiť, že sme ako Slovensko.Digital boli trochu pri tom. Nedá sa nespomenúť neskutočné nasadenie ľudí, ktorí posledné dva týždne hasili prúser za prúserom, aby sa dokázalo spustiť aspoň toto MVP a nebola to zase úplná hanba. Tu sa diali naozaj zázraky na počkanie.

Nového šéfa NCZI čaká ešte naozaj veľa práce, aby sa toto už neopakovalo.

Keďže ide o čakáreň, kde sa budú prideľovať termíny podľa veku, tak sa netreba nikam ponáhľať, aj keby to ešte chvíľu padalo. Občania, kľud.


Citáty:

Z Matoviča urobil úplného chudáka. Ak chcel docieliť, že odstúpi, tak dosiahol presný opak.

Veronika Remišová o tom, že Richard Sulík je kamikadze

Shooty:

Odkaz MMŠ: 


Posledné slovo Braňa Bezáka:

Po tom, čo sme všetci videli, ako Igor Matovič za sekundu urobil z ťažko vyrokovaného memoranda dobrého vládnutia toaletný papier zlého premiéra, je Veronika Remišová schopná povedať, že treba rokovať, a nie dávať ultimáta.

Platí, že ak ma podvedieš raz, je to tvoja vina, ak ma podvedieš dvakrát, je to moja vina.

Koľkokrát musí Igor Matovič podviesť Veroniku Remišovú, aby mu už nedala príležitosť urobiť to znovu?

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Hegerova vláda

Igor Matovič

Koronavírus

    Newsfilter

    • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
    • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
    • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
    • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

    Očkovanie proti koronavírusu

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie