Denník N

Mozgová príhoda pripútala bývalú skvelú stolnú tenistku na posteľ – bojovať však neprestala

zdroj: ARCHÍV SOŠV
zdroj: ARCHÍV SOŠV

Nadácia Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) nezabúda ani na bývalých úspešných reprezentantov. Niekdajšia výborná stolná tenistka Irena Mikócziová-Bosá pre vážne zdravotné komplikácie skončila na lôžku a zostala odkázaná na pomoc. Aj vďaka Nadácii SOŠV má stále nádej, že sa postaví na nohy. Podporiť úspešných bývalých športovcov môžete dnes aj vy prostredníctvom venovania 2 percent z daní pre Nadáciu SOŠV.

Irena Mikócziová-Bosá je bývalá popredná československá reprezentantka v stolnom tenise. Významné úspechy dosiahla už ako juniorka, na majstrovstvách Európy junioriek získala štyri zlaté a jednu striebornú medailu. Výborné výsledky zaznamenala aj v reprezentačnom družstve žien ČSSR na ME 1964, 1966 a 1968. Vybojovala striebornú medailu vo štvorhre s Lužovou v roku 1966 a tri bronzové medaily v súťaži družstiev. Víťazkou Svetového festivalu mládeže vo dvojhre sa stala v roku 1959 vo Viedni.

zdroj: ARCHÍV SOŠV

Ešte aj ako staršia predviedla svoj talent a reprezentovala Slovensko na šampionátoch pre veteránov. V máji 2007 ju však postihla cievna mozgová príhoda. „Odvtedy sa s tým snažíme bojovať. Mala som ju doma tri roky. Bola vo veľmi vážnom stave a prekonala klinickú smrť. Bola pár dní v kóme. Lekári hovorili, že je to také rozsiahle, že pomôže iba zázrak. No a on sa stal. Dostala sa z toho, no z nemocnice ju prepustili ako ležiacu,“ hovorí Irenina dcéra Ľubica, ktorá sa o matku dlhé roky stará.

„Nakoniec sa dostala do stavu, že zvládla sedieť a pomaly sa začala stavať na nohy. Cez bolesť a tuhý boj sa dostala až k tomu, že vedela s pomocou paličky prejsť zopár metrov. No tým, že mala ochrnutú polovicu tela, nevedela sa ani otočiť na posteli. Sama sa nevedela posadiť. Hlavu má v poriadku, no ruku má ochrnutú. Vekom sa však už stav nezlepšuje, len zhoršuje,“ dodáva.

Po troch rokoch intenzívnej starostlivosti a rehabilitácii sa spoločne rozhodli nájsť nejaké zariadenie, kde by mala 24-hodinovú starostlivosť. Dlhé roky počas pracovných dní navštevovali súkromné zariadenie v Studienke. „Dostali sme sa do štádia, že pokiaľ by sme nenašli pomoc, museli by sme ju dať do štátneho zariadenia. To sme nechceli, pretože som si istá, že inak by tu už nebola,“ priznáva dcéra.

Pomoc prišla prostredníctvom Nadácie SOŠV. Správna rada sa rozhodla podporiť bývalú úspešnú stolnú tenistku a byť súčasťou jej života. Posledné dva roky žije v špecializovanom zariadení v Zohore. V obci býva aj jej rodina. Ak by nebola pandemická doba, rodina by sa s Irenou Mikócziovou-Bosou stretávala pravidelne. „Je pre nás veľká pomoc, že môže byť blízko nás. Nadácia nám finančne pomáha zaplatiť pobyt v zariadení a rehabilitačné procedúry. Viem, že je takých ľudí naozaj veľa. Ona športovala v období, keď za to dostávala predovšetkým morálne ocenenie. Keď sa jej začali zdravotné problémy, celá starostlivosť zostala na našich ramenách. My sme urobili naozaj všetko, aby sme jej pomohli,“ vysvetľuje dcéra úspešnej reprezentantky.

„Hlavným cieľom Nadácie SOŠV je komplexná pomoc všetkým vekovým kategóriám športovcov – od talentovaných mladých až po tých, ktorí už majú svoje kariéry za sebou. Nemôžeme zabúdať na starších športovcov, ktorí šírili dobré meno Slovenska vo svete. Aspoň malou formou sa im chceme poďakovať za ich aktívnu športovú činnosť a zároveň pripomenúť aj ich úspechy. Sme radi, že im môžeme aj pomôcť,“ uviedol predseda správnej rady Dušan Guľáš.

zdroj: ARCHÍV SOŠV

Ešte pred vypuknutím pandémie navštívili Irenu Mikócziovú-Bosú aj predstavitelia Nadácie SOŠV a Slovenského olympijského a športového výboru, ktorého aktivity podporuje aj exkluzívny partner, národná lotériová spoločnosť TIPOS. Bývalá reprezentantka na stretnutí psychicky pookriala. „Milá a usmievavá pani s obrovským srdcom nás s nadšením privítala, porozprávala nám o svojich športových úspechoch a so slzami v očiach nám poďakovala, že vďaka nášmu grantu má stále nádej, že sa jedného dňa opäť postaví na nohy,“ spomína na spoločné stretnutie riaditeľka Nadácie SOŠV Zuzana Vodáčková.

Jej slová potvrdila aj Ľubica Mikušová: „Podpora od Nadácie SOŠV je pre mamu aj veľká psychická pomoc. Bola rada, že sa na ňu nezabudlo a že ju aj takýmto spôsobom ocenili a pomohli.“

Viac informácií nájdete na webe https://www.olympic.sk/nadacia/chcem-darovat-2-percenta.

[Podcasty Športový newsfilter, Športová veda aj Výklus nájdete na kanáli Športové podcasty vo vašej aplikácii.

Apple – Google – Spotify – Podbean – Deezer – YouTube – RSS.]

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie