Denník N

Petra Vlhová vyhrala Svetový pohár. Zlom v sezóne nastal, keď bola nálada na bode mrazu

Vlhová v cieli slalomu. Foto - TASR/AP
Vlhová v cieli slalomu. Foto – TASR/AP

Keď stratila vedenie, atmosféra v tíme nebola ideálna. „Magoni robil všetko pre to, aby Petru a ľudí okolo nej presvedčil, že to ešte dokážu zvrátiť,“ hovorí taliansky novinár Alessandro Poggi.

„Určite už spravila dosť pre to, aby získala celkové víťazstvo,” kričal komentátor Eurosportu Nick Fellows, keď Vlhovej zostávalo v druhom kole slalomu finále Svetového pohára obísť posledných pár bránok.

O niekoľko sekúnd neskôr sa Vlhová v cieli nehybne opierala o palice a zhlboka dýchala. S pohľadom upretým pod seba vyzerala, ako keby práve precitla z dlhého sna.

V tej chvíli to však už vedela. Práve sa vo švajčiarskom Lenzerheide stala víťazkou celkového poradia Svetového pohára. V cieli mala v tom momente druhý najlepší čas a hoci bolo jasné, že preteky nevyhrá, celkový triumf mala už v rukách.

Po niekoľkých sekundách sa narovnala, vzápätí si však sadla na zem. Na tvári mala výraz, ktorý prezrádzal, že na ňu doľahla únava z dlhej sezóny, v ktorej štartovala vo všetkých disciplínach.

„Ja si to momentálne ani neuvedomujem, stále som trošku sklamaná z toho slalomu. Na druhej strane, máme veľký glóbus, a to je naozaj veľká drina,” priznala v prvej reakcii pre RTVS.

„Mala som nejaké predstavy, aké náročné je získať celkové víťazstvo, no v realite je to ešte ťažšie. Bol to náš cieľ od začiatku sezóny, išli sme za tým a naozaj sa veľmi teším. Uvedomím si to asi až zajtra, keď ho budem mať v ruke,” dodala.

V sobotňajšom slalome napokon skončila šiesta, čím v poslednom slalome sezóny stratila nárok na malý glóbus pre najlepšiu slalomárku, hoci priebežné poradie disciplíny viedla od začiatku sezóny. V poslednej chvíli ju o 38 bodov predstihla sobotná víťazka a majsterka sveta Katharina Liensbergerová a druhá Mikaela Shiffrinová, ktorá má v konečnom hodnotení disciplíny o tri body viac než slovenská pretekárka.

Vlhová sa však v tom čase už objímala s otcom Igorom a pobozkala priateľa. Malý glóbus nezískala, ten veľký – a najdôležitejší – však áno.

Vlhovej sa teda podarilo to, čo ešte žiadnej Slovenke ani Slovákovi – vyhrala Svetový pohár v alpskom lyžovaní. Trofej si môže postaviť k dvom malým glóbusom za slalom a paralelné disciplíny z minulej sezóny. A, samozrejme, k šiestim medailám z majstrovstiev sveta.

V článku sa dočítate ako:

  • Vlhová zistila, že má na veľký glóbus;
  • sezónu ovplyvnila smrť otca Mikaely Shiffrinovej;
  • sa zrazu zjavila Lara Gutová-Behramiová;
  • Vlhovej otec povedal, že budúci rok zvolia inú taktiku;
  • Vlhová zlomila krivku na svojej domácej zjazdovke.

„Uvidíme, či tréning rýchlosti nebol zbytočný“

Už koncom marca 2020 prišla veľmi dôležitá správa – Petra Vlhová sa s trénerom Liviom Magonim dohodla na spolupráci na ďalšie dva roky. Zmluva sa skončí po olympijských hrách 2022 v Pekingu. S Vlhovou je taliansky tréner od leta 2016 a bol pri všetkých jej šiestich medailách z majstrovstiev sveta aj glóbusoch zo Svetového pohára.

Napriek pandémii potom Vlhová absolvovala bezproblémovú prípravu, počas ktorej zaujala napríklad aj tým, že sa v polovici júna na sociálnej sieti zastala žien pri kauze prstu Maroša Kramára. Bolo to nečakané, keďže k spoločenským otázkam sa zvyčajne nevyjadruje.

Aj jej vyhlásenie tesne pred sezónou bolo, ako obyčajne, opatrné a pokorné. „Koncentrujem sa jedine na prvé preteky. Ciele do sezóny? Ako každý rok – podávať čo najlepšie výkony, cítiť sa dobre na lyžiach a víťaziť.“

Dokonca ani z odpovede na otázku o rýchlostných disciplínach sa nedalo vytušiť to, čo prišlo neskôr v priebehu sezóny. „Trénovali sme ich trošku viac, ale nie do takej miery ako slalom alebo obrovský slalom. Ťažko povedať, či som sa zlepšila, uvidíme v pretekoch, či to malo nejaký význam.“ Na odpoveď sme museli čakať ďalšie dva mesiace.

Sezóna sa tradične začala v polovici októbra na ľadovci v rakúskom Söldene, ktorý Vlhová nemá rada a dovtedy sa na ňom ani nedostala na pódium. Zmenu nenaznačovalo ani prvé kolo obrovského slalomu, po ktorom bola desiata.

Druhé kolo však mala najlepšie zo všetkých a posunula sa na tretie miesto. Sezónu tak začala úspešne – prvým pódiom na neobľúbenom kopci.

Vlhová po obrovskom slalome v Söldene. Foto – TASR/Martin Baumann

Dominancia

Na ďalšie preteky sa, ako obyčajne, čakalo až mesiac. Oplatilo sa – Vlhová vyhrala slalom vo fínskom Levi. „Víťazstvo v prvom slalome sezóny je vždy veľmi dôležité,“ povedala vtedy už prvá v celkovom poradí Svetového pohára.

O deň neskôr sa v Levi išiel ďalší slalom a Vlhová vyhrala aj ten, bol to piaty za sebou, čím vyrovnala rekord Marlies Schieldovej.

A už po druhom slalome z deviatich naplánovaných agentúra TASR napísala, že Vlhová je na najlepšej ceste za obhajobou malého glóbusu. „Cítim sa veľmi silná. Po tomto víkende viem, že som najrýchlejšia, a je logické, že mám sebavedomie, ale rozhodne nelietam v oblakoch. Snažím sa stáť nohami na zemi. Je mi jasné, že ma môže v ďalších pretekoch niekto prekonať,“ povedala Vlhová.

Na čele Svetového pohára mala už po prvých troch pretekoch na druhú Michelle Gisinovú náskok 85 bodov.

A ten ešte zvýšila v rakúskom stredisku Lech Zürs, kde vyhrala paralelný obrovský slalom. Víťazstvo bolo o to cennejšie, že vo väčšine jázd doťahovala náskok súperiek a viditeľne bojovala s výraznou únavou.

„Prepáčte, som veľmi unavená,“ ospravedlnila sa hlásateľke s úsmevom po treťom víťazstve za šesť dní. „Teším sa, že si trochu oddýchnem,“ dodala s vtedy už 185-bodovým náskokom na druhú Gisinovú.

Počas dvojtýždňového oddychu prišla 1. decembra správa, že ona aj ďalší lyžiari opúšťajú Slovenskú lyžiarsku asociáciu. Jej otec Igor sa ukázal na tlačovke dokonca aj s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽaNO). Na preteky ju odvtedy dočasne prihlasuje Slovenský olympijský a športový výbor.

Po prestávke skončila tretia v slalome v Courcheveli, keď neudržala náskok po víťaznom prvom kole. „Neviem, či som úplne spokojná, no som šťastná, že som opäť na pódiu,“ povedala pre RTVS.

O dva dni však už určite nebola spokojná – vo francúzskom stredisku nedokončila prvé kolo obrovského slalomu. Na čele Svetového pohára stále mala pohodlný náskok – 145 bodov na druhú Mikaelu Shiffrinovú, ktorá vynechala obrovský slalom v Söldene pre zranenie chrbta.

Za triumf v Levi dostala soba. Foto – TASR/AP

Bod po bode

V Courcheveli sa skončila séria šiestich pretekov v technických disciplínach a vo vzduchu visela otázka: udrží si Vlhová líderstvo vo Svetovom pohári aj po dvoch nasledujúcich zjazdoch a jednom super-G?

Pomohol jej aj fakt, že Shiffrinová v celej sezóne Svetového pohára neabsolvovala ani jednu rýchlostnú disciplínu.

Vlhová pred sezónou avizovala, že tieto disciplíny trénovala o čosi viac ako predtým, no stále menej ako točivé. Pred Vianocami však už začínalo byť jasné, že využije každú príležitosť na zber bodov. Aj keď to bude znamenať, že tým príde o čas, ktorý by mohla stráviť prípravou na svoje silné disciplíny.

„Všetko, čo robíme, bolo plánované,“ povedal Magoni neskôr v priebehu sezóny pre AP.

Magoniho taktika intenzívneho pretekania vo všetkých disciplínach bola podľa talianskeho novinára Alessandra Poggiho z olympijskej televízie od začiatku sezóny nastavená s vedomím dlhodobej absencie Shiffrinovej , ktorá sa do Svetového pohára vrátila až po prvých pretekoch sezóny.

„Vlhovej sa tak naskytla jedinečná príležitosť, a jej tím to chcel využiť,“ opisuje pre Denník N Poggi, ktorý pravidelne komunikuje s Magonim.

„V lete sa sústredili na silnú fyzickú prípravu a spolupracovali s českým tímom a s Ester Ledeckou. Vzájomne sa delili o výkonnostné údaje a tipy na tréningy a pretekanie. Livio [Magoni] mi už vtedy hovoril, že Petra má veľký priestor na rast v rýchlostných disciplínach,“ približuje taliansky novinár.

Poggi preto už pred začiatkom sezóny Vlhovú vnímal ako najväčšiu favoritku na celkové víťazstvo. „Nad jej najväčšou rivalkou Shiffrinovou visel veľký otáznik a pri Frederice Brignoneovej som si nemyslel, že si dokáže udržať výkonnosť z minulého roka a obhájiť celkový triumf.“

Každopádne, budúcu sezónu už zrejme nemôžeme čakať, že sa zúčastní na všetkých pretekoch, Vlhovej otec Igor pre Pravdu povedal, že jeho dcéra už neabsolvuje celý program Svetového pohára. Po neúspechu v Pjongčangu sa chce sústrediť na zisk medaily na olympiáde v Pekingu.

„Olympiáda je veľký cieľ z hľadiska prestíže aj sponzorov. Treba sa na ňu dobre pripraviť a zároveň byť čerstvý. Nemôžete preto štartovať vo všetkých pretekoch a neustále podnikať dlhé a úmorné cesty, čím strácate drahocenný čas, ktorý môžete venovať tréningu. Treba v tom nájsť rovnováhu,“ dopĺňa Poggi.

Navyše po získaní veľkého glóbusu nebude Vlhová čeliť takému tlaku ako tento rok, preto si v ďalšom súťažnom roku bude môcť dovoliť byť selektívnejšia pri výbere pretekov, myslí si Poggi.

„Veľký glóbus sa dá obhájiť aj týmto spôsobom. Petra je fyzicky veľmi silná a v tejto sezóne sa jej na rozdiel od tých predošlých vyhýbali zranenia. Ale na viacerých pretekoch bolo na jej výkone vidno, že je unavená. V slalome bola začiatkom sezóny takmer neporaziteľná, neskôr však stratila na sile a dynamike. Pritom pri jej danostiach by mohla byť ešte dominantnejšia.“

Vlhová začala prvú rýchlostnú časť sezóny 22. miestom na tréningu zjazdu vo Val d’Isere. Ešte v ten deň sme sa dozvedeli, že obhájila titul slovenskej Športovkyne roka.

Na druhý deň prišlo 35. miesto v tréningu zjazdu. Ak by tak zašla na druhý deň ostré preteky, nezískala by ani bod.

To sa však nestalo, v zjazde skončila na 26. mieste, získala päť bodov a úprimne to zhodnotila: „Sama neviem, ako by som to popísala. Žiadna chyba tam nebola. Jednoducho som pomalá, ako na tréningoch.“

O deň neskôr sa išiel ďalší zjazd, skončila na 33. mieste a nezískala ani bod. Napriek tomu už bola optimistickejšia. „Nechcem v zjazde za každú cenu riskovať, mohlo by sa niečo stať. Radšej budem na sebe pracovať a zlepšovať sa,“ povedala pre RTVS.

Nálada sa jej zdvihla hneď na ďalší deň, keď v super G skončila šiesta a v tejto disciplíne dosiahla druhé najlepšie umiestnenie svojej kariéry. „Veľmi sa teším, pretože to nebolo vôbec jednoduché a musela som veľmi bojovať, aj po mentálnej stránke. Po dvoch zjazdoch som sa totiž necítila úplne najlepšie. Dala som do toho všetko a môžem byť veľmi spokojná,“ povedala pre RTVS.

A ako vyzeralo celkové poradie po šiestich technických a troch rýchlostných disciplínach? Vlhová – 465 bodov, Gisinová 327 bodov a Bassinová 323 bodov.

Pomaly sa začalo uvažovať, že by to mohla udržať do konca sezóny. A to nasledovali jeden obrovský a dva klasické slalomy…

Počas zjazdu vo Val d’Isere. Foto – TASR/AP

Postupné zrýchľovanie

Prvé kolo obrovského slalomu medzi sviatkami v Semmeringu vyhrala, no pre silný vietor druhé kolo zrušili. Bez náhrady.

Na druhý deň Vlhovej nevyšiel slalom – po prvom kole bola šiesta, v druhom sa však zlepšila na štvrté miesto. „V červenom drese odo mňa každý očakáva víťazstvo, bol to boj,“ povedala pre RTVS.

Prvýkrát po 28 slalomoch sa stalo, že ho nevyhrala Vlhová ani Shiffrinová. Triumfovala Gisinová, ktorá sa vďaka tomu priblížila Vlhovej na 88 bodov.

Tretí deň nového roka si to však Vlhová vynahradila víťazstvom v Záhrebe. „V slalome som hľadala formu. Druhé kolo nebolo úplne ideálne, no v záverečných metroch som sa snažila tlačiť lyže do cieľa. Som rada, že to vyšlo. Je to veľmi emotívne víťazstvo,“ uviedla v cieli.

V St. Antone skončila v tréningu zjazdu najprv šestnásta, potom devätnásta, no verila si. V ostrej jazde zobrala 12. miesto a potvrdila zvyšujúcu sa formu aj v tejto disciplíne.

„Celkom som spokojná, boli tam trošku chybičky, ale keď to zhrniem, veľmi sa teším, že mám body. Vždy si verím na čo najlepší výkon, ale v zjazde je to ťažšie, lebo je veľmi veľa rýchlych pretekárok. Verila som v umiestnenie v elitnej desiatke,“ povedala pre RTVS.

V St. Antone jej však nevyšiel super G (19. miesto) a ani 4. miesto zo slalomu vo Flachau nebolo to, čo si predstavovala.

„Chcela som ísť na hranicu, ale bohužiaľ, nevyšlo mi to. V tomto roku je veľká konkurencia, baby sú rýchle. Stačí jedna chybička a baby sú hneď predo mnou,“ poznamenala Vlhová.

„Nemám čas na oddych. Zajtra cestujeme, vo štvrtok a v piatok trénujeme a potom sú preteky. Takýto je program, oddychujem iba v noci, keď spím,“ dodala pre TASR.

Zrejme aj psychická únava sa prejavila na 4. a 10. mieste z obrovských slalomov v Kranjskej Gore. „Keď zvíťazím, tak sa teším, ak nie, tak sa snažím poučiť. Som sklamaná, takto to nechcem. Nabudúce to chcem zlepšiť,“ povedala podľa TASR.

V obrovskom slalome od seba čakala viac, no zato prekvapila dvoma výsledkami zo zjazdu v Crans-Montane: štvrtým miestom vyrovnala svoje maximum v tejto disciplíne, potešili aj body za siedme miesto na druhý deň.

„Tento kopec sa mi páči, mám na ňom istotu, poznám ho o niečo lepšie. Cítim sa na ňom dobre. Sezóna je ešte dlhá, musím sa sústrediť sama na seba, a aby som získala čo najviac bodov. Nechcem teraz riešiť, aký veľký je môj náskok,“ povedala pre RTVS.

Po tom, ako nedokončila super G, mala na Gisinovú náskok 118 bodov.

Pred pretekmi v Crans Montane. Foto – TASR/AP

Zjavila sa Gutová-Behramiová

Vlhovej nevyšiel obrovský slalom v Kronplatzi, kde skončila dvanásta. „Výsledky hovoria za všetko, momentálne sa v ‚obráku‘ necítim najlepšie, snažím sa to zlepšiť. Uvidíme, čo bude ďalej,“ povedala Vlhová.

Druhé miesto obsadila pretekárka, ktorú sme si dovtedy veľmi nevšímali – Lara Gutová-Behramiová, celková víťazka SP zo sezóny 2015/16. Švajčiarka po ňom na Slovenku mala manko 136 bodov a nasledovala séria pretekov v rýchlostných disciplínach, v ktorých má väčšie skúsenosti ako Vlhová.

„Len pred niekoľkými mesiacmi ľudia rozoberali, či ešte môžem zvíťaziť v nejakých pretekoch, teraz hovoria o boji o veľký glóbus. Dúfam, že budem pokračovať v takýchto výsledkoch,“ povedala Gutová-Behramiová podľa portálu laola1.at po tom, ako vyhrala super G v Garmisch Partenkirchene. Vlhová skončila desiata.

Gutová-Behramiová vyhrala super G v nemeckom stredisku aj o dva dni, no tentoraz už Vlhová dokázala razantne odpovedať – skončila druhá a prvýkrát v kariére sa dostala na pódium v kĺzavých disciplínach.

„Tento výsledok ju pred majstrovstvami sveta určite psychicky povzbudí, najmä po tých nešťastných ‚obrákoch‘. Petra má formu, bola iba trochu zviazaná v obrákoch, v kĺzavých disciplínach je na tom veľmi dobre,“ povedal Vlhovej brat pre RTVS.

Po krátkom oddychu pri mori odchádzala na MS stále ako priebežná líderka celkového poradia Svetového pohára, no Gutová-Behramiová na ňu mala manko len 42 bodov. Vlhová na šampionáte získala striebornú medailu v slalome a v kombinácii.

Po majstrovstvách sveta nasledovali dva zjazdy a jeden super G vo Val di Fassa. V prvom zjazde skončila Vlhová deviata, Gutová-Behramiová vyhrala a vystriedala Slovenku na čele celkového poradia. Viedla o 29 bodov.

O deň neskôr už o 107 – Gutová-Behramiová opäť vyhrala, Vlhová skončila dvanásta. „Teší ma, že keď Lara víťazí, ja beriem aspoň nejaké body. Stále sme v hre, ona má teraz výhodu, že sú rýchlostné disciplíny,“ povedala Vlhová.

O deň neskôr však už nebola v hodnotení natoľko optimistická – v super G skončila na 32. mieste a nezískala ani bod, Gutová-Behramiová bola druhá a náskok zvýšila na 187 bodov. Zároveň už mala istý malý glóbus za disciplínu.

„Budem úprimná… Dnes to bolo naozaj veľmi ťažké. Nielen samotný kopec, ale hlavne udržať nervy na štarte. Bohužiaľ, urobila som chyby, ktoré ma stáli body. Sezóna pokračuje ďalej a ja sa teším na ďalší víkend doma v Jasnej,“ uviedla Vlhová na sociálnych sieťach.

Gutovej-Behramiovej dominantná forma prekvapila aj pozorovateľov. „Nikto od nej nečakal takúto explóziu, veď posledné tri roky o nej prakticky nikto nič nepočul. Zrazu však našla svoju rovnováhu a ideálnu výbavu,“ poznamenal Poggi.

Hoci Vlhová naďalej tvrdila, že sa sústredí iba na seba, strata prvého miesta v celkovom poradí silno zasiahla jej tím, spomína Poggi. „Magoni mi vtedy hovoril, že morálka je na bode mrazu. Robil všetko pre to, aby Petru a ľudí okolo nej presvedčil, že to ešte dokážu zvrátiť.“

Po super G v Garmisch Partenkirchene, ktorý vyhrala Gutová-Behramiová, Vlhová skončila druhá. Foto – TASR/AP

Ako zmenila lyže a zlomila krivku

Vlhová však vedela, že kalendár Svetového pohára hrá v jej prospech – stále mala pred sebou štyri slalomy, dva obrovské slalomy a po jednom zjazde a super G.

Aj preto pred slalomom a obrovským slalomom na domácom kopci v Jasnej vyhlásila: „Pevne dúfam, že nezrušia niektorú zo súťaží, pretože mám šancu získať nejaké body.“

Dodala, že je odhodlaná riskovať, lebo inak nemôže uspieť. A podarilo sa – v slalome skončila druhá za Shiffrinovou, Gutová-Behramiová neštartovala.

Na druhý deň dokonca vyhrala obrovský slalom, Gutová-Behramiová skončila až deviata. A zrazu na ňu strácala len 36 bodov, pritom pred Jasnou to bolo 187. Zlomila krivku.

„Ťažko sa mi hľadajú slová. Je to niečo úžasné. Každý, kto sleduje tento šport, vie, že som v predchádzajúcich obrovských slalomoch nebola v dobrej forme a trápila som sa v nich. Snažila som sa to zmeniť, vymenila som lyže za ľahšie a začala postupne cítiť istotu. Veľmi som túžila zajazdiť dobre na domácej trati. Chceli sme tu vyhrať, ale boli sme realisti vzhľadom na moju formu. Keď som zistila, že som zvíťazila, začala som plakať. Úprimne, netuším, či som niekedy mala také emócie, ako dnes. Bol to môj sen zvíťaziť tu, na domácej trati, dokázať, že na to mám,“ povedala Vlhová.

Vedela, že už čoskoro sa môže vrátiť späť na čelo Svetového pohára. „Teraz ideme do Åre, kde musíme urobiť 200 bodov pred záverom vo Švajčiarsku. Verím, že do Lenzerheide pôjdeme z prvého miesta celkového poradia a tam sa potom rozhodne,“ povedal jej tréner Livio Magoni.

To sa aj stalo – jeden slalom v Åre vyhrala, v druhom skončila ôsma, hoci takmer nepostúpila do druhého kola. Po prvom kole bola až na 27. mieste.

Aj tak však mala pred finále Svetového pohára v Lenzerheide na Gutovú-Behramiovú už 96-bodový náskok.

„Veľa ľudí, mňa nevynímajúc, si myslelo, že Gutová-Behramiová svoje vedenie už nepustí po tom, čo predbehla Vlhovú, hoci bola Slovenka favoritkou takmer po celý rok. Ona sa však dokázala vzchopiť. Po Åre mala navyše psychickú výhodu, keď v poslednej chvíli dokázala zachrániť nejaké body,“ analyzuje Poggi.

Po obrovskom slalome v Jasnej. Foto – TASR/Martin Baumann

Bodka

Finále Svetového pohára sa konalo vo švajčiarskom Lenzerheide – postupne mali nasledovať zjazd, super G, slalom a obrovský slalom.

Fanúšikovia, odborníci aj novinári sa na rozdelenie disciplín pozerali azda z každej strany. Isté bolo len to, že Vlhová nastúpi na všetky disciplíny a bude sa spoliehať najmä na svoj silný slalom, v ktorom Gutová-Behramiová nepreteká. Naopak, od nej sa očakávali body v rýchlostných disciplínach.

Bola tu aj možnosť, že o výsledku tesného súboja sa rozhodne až v nedeľu v obrovskom slalome – posledných pretekoch sezóny.

Ambície domácej pretekárky však postupne začalo rúcať počasie – najprv zrušilo pondelkový, potom aj utorkový tréning zjazdu. A keď sa povinný tréning nekonal ani tesne pred stredajšími pretekmi, bolo to jasné – zjazd sa ruší.

To isté sa zopakovalo o deň neskôr pri super G.

„Zrušené preteky jednoznačne zvýhodňovali Vlhovú, hoci za to nemohla. Pripravovala sa aj na kĺzavé disciplíny. Keby sa však uskutočnili, súťaž by bola tesnejšia,“ myslí si Poggi.

Keď bolo známe, že Lara Gutová-Behramiová nebude štartovať v slalome, Vlhová vedela, že na potvrdenie veľkého krištáľového glóbusu jej v sobotňajšom slalome stačí získať päť bodov.

A to sa aj podarilo a mohla oslavovať. V nedeľu je ešte na programe obrovský slalom, v ktorom jej priebežne patrí šiesta priečka s 318 bodmi, istou víťazkou disciplíny je Marta Bassinová.

„Stál za ňou celý národ, veď na konci sezóny lietala aj vládnym špeciálom. Možno sa zdá, že jej tréner Magoni sa často sťažuje na domácu či švajčiarsku federáciu, ktorá má podľa neho veľkú moc. Je to však aj spôsob, akým svoj tím bráni a zároveň ho motivuje, keď je pod tlakom. Majú pocit, že sú izolovaní a musia proti všetkým bojovať. Vďaka tomu sú však jednotnejší a silnejší,“ uzatvára Poggi.

[Behajte lepšie vďaka knihe Od antilopy po Zátopka. Encyklopédia behu pre začiatočníkov aj pokročilých od bežca, fotografa a novinára v jednej osobe Petra Kováča.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Petra Vlhová

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie