Denník N

Kedy sa dozviem, ktorú vakcínu dostanem, a budem si môcť vybrať? Otázky a odpovede o čakárni

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Aktualizované 21. 3.: Od stredy funguje takzvaná čakáreň – spôsob registrácie na očkovanie, kde sa ľudia nahlásia a čakajú na termín. Za 24 hodín sa zaregistrovalo 126-tisíc ľudí a podľa zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera už prvým prišli pozvánky s očkovacími termínmi.

Ľudia už nemusia čakať na voľné termíny a rýchlo klikať, aby ich získali. Od stredy funguje čakáreň – ľudia sa registrujú a termín im príde, keď sa uvoľní. Po spustení prihlasovania sa objavilo viacero otázok o jej fungovaní a možnostiach, ktoré ponúka. Denník N sa snažil tie najčastejšie zodpovedať.

Pre koho je čakáreň určená?

Momentálne sa môžu hlásiť len ľudia starší ako 55 rokov, zdravotníci či sociálni pracovníci (Fáza I.). Nateraz sa tak nemôžu prihlásiť ľudia mladší ako 55 rokov, ktorí by si chceli počkať na termín aj pár mesiacov, ako to funguje napríklad v Rakúsku.

Môžem si vybrať viac miest, kde sa môžem očkovať?

Áno. Ak ste ochotný cestovať alebo máte v okolí viacero očkovacích centier, môžete si zvoliť viacero miest. Tam, kde bude termín pre váš vek najskôr, dostanete termín.

Môžem zaregistrovať svoju mamu, keď žijem v zahraničí?

Registrácia zo zahraničia je zatiaľ možná len z Česka, Rakúska alebo Maďarska. Národné centrum zdravotníckych informácií zámerne zabránilo registrácii ľudí z iných ako týchto krajín. Obávali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko

Teraz najčítanejšie