Denník N

Ako manželstvo vašich rodičov môže, ale nemusí ovplyvniť to vaše

Ilustračné foto - Flickr.com/Dave C
Ilustračné foto – Flickr.com/Dave C

Nemusíme si to naplno uvedomovať, ale to, čo sme videli doma, si so sebou stále nosíme.

Ak si predstavíte manželstvo svojich rodičov, aká spomienka, obraz, výjav, veta, charakteristika sa vám vynoria? Stalo sa vám, že ste si z detstva zapamätali niečo zo vzťahu svojich rodičov, čo vám dalo zmysel až v dospelosti, až keď ste sami mali skúsenosti s partnerským životom? A objavili sa vo vašom živote situácie, ktoré boli totožné ako pred rokmi u vašich rodičov?

„Partnerský život našich rodičov má rozhodne vplyv na to, aké je alebo bolo naše manželstvo, partnerstvo, rodinný život, a to niekedy bez toho, aby sme si to naplno uvedomovali. Netreba zabúdať, že pre väčšinu ľudí bolo manželstvo ich rodičov dlhé roky jediným modelom spolužitia, ktorý vnímali a ktorý sa im vrýval do pamäti. To však vôbec nemusí znamenať, že niekto bude mať presne také isté manželstvo, aké mali jeho rodičia. Sme slobodné bytosti, celý život sa učíme, stretávame sa aj s inými podnetmi a premýšľame nad svojimi vzťahmi, nad sebou a nad svojím správaním,“ hovorí párový terapeut Boaz Lunsky.

Napriek tomu sa on aj ďalší jeho kolegovia a kolegyne vo svojej praxi stretávajú s prípadmi, keď sa partneri vo vzťahoch trápia aj preto, že sa nevedia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie