Denník N

Nekonfliktný charizmatik a obchodník s vodkou: premiérom bude Eduard Heger

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Igor Matovič v nedeľu oznámil, že už nebude premiérom, ale navzájom si s Eduardom Hegerom vymenia posty vo vláde. Heger sa stane premiérom a Matovič bude ministrom financií. Z obchodníka a kresťanského aktivistu sa stal za päť rokov v politike kandidát na predsedu vlády.

Je marec 2016 a 39-ročný málo známy manažér Eduard Heger prvýkrát v živote smeruje do veľkej politiky ako kandidát OĽaNO v parlamentných voľbách.

Použije malý trik. Okrem profesie „ekonóm“ si na kandidátke uvedie aj „kresťanský aktivista“. Podobnú taktiku využíva aj lekár Marek Krajčí, ktorý si na kandidátke ako ďalšiu profesiu uvádza „riaditeľ platformy Kresťania v meste“, a aj „manažér obchodnej skupiny“ Jozef Lukáč si na zozname uvádza, že je kresťanský aktivista. Funguje to. Viac než 15-tisíc preferenčných hlasov posúva Hegera z 24. priečky na desiatu, Lukáča zo 44. na štrnástu a Krajčí dostáva až takmer 32-tisíc hlasov.

Keby sa Eduard Heger v roku 2016 do parlamentu „neprekrúžkoval“, možno by sme už o ňom nepočuli.

Po piatich rokoch rýchlej politickej kariéry je z neho vicepremiér, minister financií, zastupujúci minister zdravotníctva a školstva a kandidát na predsedu vlády.

Kto je vlastne Heger, ktorému v OĽaNO hovoria zásadne Edo, a ako je možné, že z neho môže byť premiér po takej krátkej kariére?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eduard Heger

Hegerova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie